Yaz Aylarında Kilo Almamak için Nasıl Beslenmeli?

Yaz aylarında serinlemek isterken fark etmeden kilo alabilirsiniz. Peki, yazın nasıl beslenmek gerekir?

Yaz aylarının en sıcak günlerini yaşadığımız bu günlerde buharlaşma ve terlemeye bağlı olarak sıvı kaybının en üst seviyede olduğuna dikkat çeken uzmanlar ise günde en az 1,5 ile 2 litre su tüketilmesi gerektiğini de hatırlatmaktadır. Uzmanlara göre su dışında da limonata, asitli içecek, soğuk çay ve kahve tüketimi günde en fazla 2 bardak ile sınırlı kalmalıdır. Çok sıvı tüketeyim derken de kilo almayın. Uyarısında bulunan uzmanlar, yaz aylarında da sağlıklı beslenmenin reçetesini açıkladı.

h1

Mineral kaybını yerine koyun, yazın en sıcak ve en bunaltıcı günlerini yaşıyoruz. Ferahlatıcı besinler ve sıvı tüketimi ile az da olsa kendinizi rahatlamış hissedebilirsiniz. Özellikle de terleme durumunuz var ise mineral suyu tüketerek de mineral kaybınızı yerine koyabilirsiniz. Başta su olmak üzere taze sebe ve meyveler ferahlatıcı etkiler sağlayabilir.  Saat başı 1 bardak su, gün içerisinde de buharlaşma ve terlemeye bağlı olarak sıvı kaybımız özellikle buguünlerde hat safhadadır. Bu nedenle gün içerisinde de en az 1,5 ile 2 litre su tüketimi olmalıdır. Su dışında da çeşitli limonata, asitli veya soğuk kahve gibi içecekler de gün içerisinde en fazla 2 bardak tüketilmelidir. Sıvı tüketeyim derken de yazı kilo alarak kapatmayınız. Sadece su içerekte günü geçirebiliyorsanız sizin açınızdan sevindirici bir haber.

Mümkün olduğunca şekersiz kahve tercih edebilirsiniz. Çeşitlendirmek için suyun içerisine eklemeler yapabilirsiniz veya bitki çaylarınızı soğuk bir şekilde de tüketebilirsiniz. Kahva alışkanlığınız var ise soğuk kahve tercihleriniz arasına yerleştirebilirsiniz. Hazır soğuk kahvelerde bol miktarda eklemesi olabiliyor bu yüzden de şekersiz ve az yağlı sütten yapılmış kahve tercih edebilirsiniz.  Yaz aylarını da vazgeçilmez sebzeleri patlıcan, kabak ve biber genelde kızartma olarak da tüketiliyor. Ancak kızartma işleminde de zaten pek çok vitamin kaybı oluyor. Bir de üstüne tüketilen yağın ağırlığı ile sıcaktan daha fazla  tüketebilirsiniz. Bu nedenle pişirme tekniklerinde de fırında, ızgara veya haşlama tercih edebilirsiniz.

yaz-aylarinda-kilo-almadan-beslenmenin-yollari

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

diyet, sağlıklı beslenme, kilo almamak için nasıl beslemeli, yazın nasıl beslenmeli, yaz beslenmesi, diyet, sağlıklı beslenmenin yolları, düzenli beslenme, yaz aylarında kilo almamak için ne yapılmalı.