Uykunun Zayıflamadaki Önemi Nedir?

Kilo kontrolünüzü sağlarken düzenli beslenmeye, iyi bir diyet programına ve spor yapmaya ihtiyacınız vardır. Bunlar arasında yer alabilecek şeylerden bir tanesi de düzenli uykudur. Sağlam bir uyku sağlık açısından çok önemlidir.

Uykunun zayıflamadaki önemi nedir bu sorunun cevabını açıklıyoruz.Düzenli uyumadığınız zaman aldığınız besin miktarı artar veya sporsuz diyet yaptığınızda kas kaybınız daha fazla olarak kilo vermenizi durur. Düzensiz uykunun metabolizma üzerinde olumsuz etkileri vardır. Gece geç yatıp, sabah geç kalkmak daha fazla besin tüketimine neden olur. Gece gec yatan kişilerde genellikle abur cubur yeme eğilimi olur. Vücutta seratonin hormonunun salgılanması mutluluk verici bir etkiye sahiptir. Ve geç saatlere doğru düşer. Abur cubur sağlık açısından zararlıdır ve kilo alımına neden olur. Kalorisi yüksek besinler tüketilmesi ayrıca vücutta yağ depolanması ile sonuçlanır. Düzenli uykuya sahip insanlar daha az kalori alıyor.  Kalitesiz ve yetersiz uykunun kişide halsizlik yapacağı da düşünülecek olursa, düzensiz beslenmenin yanı sıra belirli egzersizler ve spor yapamayacağı anlamına gelir. Hareketsizlikte başlı başına kilo almaya sebep olur.

Aynı zamanda uyku düzeninde bozukluk olması hipertansiyon, kalp problemleri ve diyabet gibi tehlikeli hastalıklara yol açabilir. Belirli bir uyku saati olmayan insanlar ne zaman yatacakları ve ne zaman uyanacakları belirsizdir. Kilo verme düzensiz uyku nedeniyle salgılanan bazı hormonları tarafından engellenir. Beyne doyduğu ve yemenin kesilmesi gerektiği sinyalini gönderen leptin hormonudur. Bu hormon gece daha az çalışır. Ve düzensiz uyku olunca geçe geç saatte uyuyan insanların acıkma olasılığı daha yüksektir.

Uykunun hayatımızdaki önemini unutmamalıyız. Düzenli uyku sağlıklı ve kaliteli bir yaşam demektir. Belirli bir saatte uyuma alışkanlığı edinmeliyiz. Yiyeceklerimizi de belirli saatlerde yemeliyiz. Geç saatlerde uykunuzu kaçıracak kahveler tüketmeyin. Geç saatte yapılan egzersizler de uyku problemine neden olur. Mümkün olduğunca erken saatlerde yapmaya çalışın.