Turp Sebzelerinin 6 Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Turp türündeki sebzeleri yemek, lif alımınızı arttırmanın ve genel sağlığınızı artırmanın en iyi yollarından biridir.

Turplu Sebzeler Nelerdir?

Közlenmiş sebzeler, karnabahar, brokoli, Çin lahanası, rutabaga lahanası, brüksel lahanası, lahana yeşillikleri, su teresi, lahana ve benzeri yapraklı yeşillikler gibi Brassicaceae familyasının tüm sebzelerini içerir. Turpgil sebzelerin temel özellikleri, etkileyici besin ve vitamin konsantrasyonlarının yanı sıra yüksek seviyelerde glukosinolat ve antioksidan içerir.

Turplu Sebzelerin Faydaları

Turpgillerden elde edilen sebzelerin birçok faydası, kanser yayılımına karşı savaşma, tiroid fonksiyonunu optimize etme ve kilo kaybına yardımcı olma özelliklerini içerir.

 

Anti-Kanser Bileşikleri

Bu sebzelerin bazıları, kanser büyümesini engelleyebilen bu gıdaların çoğunda bulunan izotiyosiyanatlar sayesinde daha düşük meme kanseri riskiyle bağlantılıdır.

Tiroid bezi sağlığı

Eğer hipertiroidizmden muzdaripseniz, bu sebzeler vücut tarafından iyot alımını engelleyecek olan ve (tiroid hormonunun fazla veya başka bir şekilde) üretimi için gerekli olan goitrojenler içerir.

Diyabet

Küflü sebzelerin çoğunluğu, kan şekerinin kan dolaşımına salınmasını kontrol ettiği bilinen ve insülin salınımını hızlandıran diyet lifi içinde yüksektir.

 

Kronik iltihap

Araştırmalar, bu sebze ailesindeki aktif bileşenlerin vücuttaki iltihaplanma tepkisini azaltabildiğini, böylece artrit, gut, iltihaplı bağırsak sendromu (IBS) ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklardan muzdarip olanlara yardımcı olduğunu bulmuştur.

Kilo kaybı

Bu sebzeler kalorilerde düşük olmakla birlikte, besin maddelerinde yüksek olma eğilimindedir, bu da kalori hedeflerinizden ödün vermeden vücudunuzun ihtiyaçlarını karşıladığınız anlamına gelir ve böylece kilo vermenize yardımcı olur.

 

Östrojen dengesi

Bu sebzelerin ana bileşenlerinden biri, vücutta daha az güçlü östrojen formları üretebilen ve böylece hormonal seviyelerin normale dönmesine yardımcı olan indol-3-karbinoldür.

Bize bu kelimelerden ulaştınız: turp sebzesi, turp sebze, turp sebze mi meyve mi, turp sebzemidir, turp benzeri sebze, turp benzeri sebzeler, turp kış sebzesi mi, turpa benzeyen sebzeler, turp nasıl bir sebzedir,  turpgiller, turpgiller nelerdir, turpgillerden bir bitki aç, turpgillerden şalgama benzeyen bir bitki, turpgiller alabaş, turpgillerden yaprakları salata, turpgillerden yaprakları yenen baharlı bir bitki, turpgiller familyası, turpgillerden bir bitki bulmaca, turpgillerden bir bitki, turpgil bitkileri

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.