Tartı Bağımlısı Olmak

Tartı Bağımlısı Olmak

Zayıflamak isteyenlerin ya da kilo almak isteyenlerin takıntı haline getirebileceği sürekli kilo kontrolü bazen can sıkabilir. Elde edilemeyen sonuçlar ve arzu edilen kiloya erişilememesi can sıkıcı olabilir. Üstelik tartılma işlemi nasıl ve ne zaman en doğru olarak yapılacağının bilinmemesi hatalı sonuçlarla karşılaşmanıza sebep olabilir.

Özellikle diyet yaparken zayıflamak isteyenler yemek kesintilerine rağmen aldıkları kilolar karşısında çılgına döner. Diyet menülerinin yanlış seçimi ve yaşa, kiloya göre sağlıklı beslenememe bir diyetin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olur. Diyet menüleri oluştururken ya da diyetsiz zayıflamaya çalışırken sadece profesyonellerden destek alın. Profesyonel olmayan kişilerin önerdiği diyet listelerini kesinlikle uygulamayın yoksa sağlıktan olabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve vücut egzersizleri eğer doğru programlanmamışsa, ciddi sağlık problemleri yaşamamak elde değil.

Tartıyı Doğru Kullanmak

-Tartılmak için en uygun zaman sabah kahvaltısından evvel aç olarak yapılan tartımlardır. Vücudun henüz yorulmadığı ve besin almadığı en net ağırlığı bu zaman diliminde ölçülür.

-Tartıya çıktığınızda üzerinizde ağırlık yapıcı eşyaları ve kıyafetleri mutlaka çıkarın. Ağırlıklardan tam emin değilseniz müsait bir ortamda çıplak olarak tartılmayı deneyin.

-Normal şartlar altında tartıların profesyonel yetkililerce ölçümleme ayarının yapılması doğru olandır ancak maliyetlerinin yüksek olması bunu imkansız kılar. Satın aldığınız doğru ölçüm yapan bir tartıyı seçtikten sonra başka tartı kullanmayın. Tek bir tartıda tartılarak kilonuzu izleyin.

-Diyetisyen kontrolünde yapılan tartımlar en doğru olanıdır. Diyetisyenler sadece kiloya bakılmasının doğru olmadığını, yağ ve kas oranlarının da incelenerek bakılmasını önerir. Buda sağlık merkezlerinde bulunan ölçüm cihazlarıyla mümkün.

-Ağır hastalık ve ishal gibi durumlarda tartılmak pek doğru sonuç vermez. İyi hale gelmeye bakın.

-Son olarak ise sürekli tartılmayı engellemek için bulunduğun aktivitelerde ya da ortamda değişiklik yapın.