Tarhana nasıl yapılır?

Tarhana Çorbası

Hazır çorbaların içerisinde ne tür katkı maddeleri ve koruyucu maddeler bulunduğunu bilmiyoruz. Bu tür katkı ve koruyucuların zararlarından korunmak için ev yapımı çorbaları tercih etmek gerekiyor. Ancak bazen evde çorba yapmaya ayıracak vakit kalmıyor. İşte bu tür zamanlarda hem doğal ve katkısız hem de yapılması hazır çorbalar kadar kolay olan tarhananın yardımına başvurabilirsiniz.

Üstelik tarhanayı evde üretmek zannedildiğinden çok daha kolay. Yaz sonlarına doğru yapılan ve bütün kış boyunca tüketilebilen tarhana, dar zamanda yemek yapmak zorunda kaldığınızda imdadınıza yetişecek.

Ülkemizde farklı yörelerde pek çok tarhana çeşidi yapılıyor. Bu çeşitlerden en yaygın olanlardan birinin tarifini aşağıda veriyoruz:

Ev yapımı tarhana

Malzemeler: Yarım kilo tam yağlı yoğurt, 4 olgun domates, 3 orta boy soğan, 10 adet biber (acı sevenler acı sivri biber tercih edebilir), tuz, aldığı kadar un.

Yapılışı: Domates ve biber yıkanır, soğan soyulur. Hepsi doğranarak yoğurt, tuz ve elenmiş unla karıştırılır, yoğurularak katı bir hamur haline getirilir. Cam bir tabağa alınıp üzeri örtülür. Her gün biraz yoğurulur, hamur sulanmışsa biraz un eklenir. Yaklaşık 10 gün bekletildikten sonra küçük parçalar halinde koparılarak temiz bir pamuklu örtü üzerine dökülür ve kurumaya bırakılır. Biraz kuruyunca daha küçük parçalar haline getirilir. İyice kuruduktan sonra ufalanarak kevgirden geçirilir ve gölgede iyice kurutulur. Bez torbalara konularak saklanır.

Kaynak: www.dogalyasamrehberi.com