Tarçın Zayıflatır mı? Ne İşe Yarar?

Tarçın Zayıflatır Mı?

Hemen hepimizin evinde bulunan her derde deva, hoş kokusuyla bilinen pastalarda, kış aylarının lezzetli içeceği sahlepte, çay olarak ve  hatta parfümlerde dahi koku olarak kullanılan bir bitkidir tarçın. Tropikal ülkelerde yetişen bir ağaçtır. Tarçın ağacının kurutulmasıyla kullanılabilir hale getirilir. Hem çubuk tarçın hemde toz tarçın olarak tüketilebilir.

Tarçının mükemmel bir baharat olduğu inkar edilemez. İçinde bir çok mucizevi etkiyi barındıran tarçın, tüketilmesi halinde hem lezzeti hem sağlığı beraberinde getiriyor. Aslında tarçının faydaları, tarçın zayıflatır mı sorusunun cevabını bize veriyor. En bilindik özelliklerinden bir tanesi ise şeker hastalığına iyi gelmesidir. Mide ve bağırsakta olan gazı söktürür. Kan şekerinin dengelemesini sağlayan tarçının zayıflamaya da faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Kanda bulunan glikozun hücrelere taşınmasına yardımcı bazı bileşenler içeren tarçın, vücudun ekstra insülin salgılamasının önüne geçer.

Tarçın sadece vücutta yağ yakımını sağlamakla kalmaz, Kilo kaybına yardımcı olan polifenoller içerir. ayrıca göbek yağları için faydalıdır. İştahı azaltır. Eskisinden daha az yemenize rağmen tokluk hissi verir. Kilo artışına neden yiyeceklerden uzak tutar. Midedeki kötü bakterilere iyi gelen bir özelliği vardır. Metabolizmayı hızlandıran bütün vitaminleri, protein, lif, demir, kalsiyum içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hafızaya iyi gelir. Karbonhidratları daha verimli kullanmanızı sağlayarak tarçın zayıflamayı sağlar. Sindirim sistemine yardımcı olan gıdalardan daha fazla mineral almanızı sağlar. İltihaba karşı mücadele eder. Obeziteye neden olan kandaki zararlı yağ miktarlarının azaltılmasına yardımcı olur. Kolestrol seviyesinin yüksek olması, fazla kiloların ve obezitenin ana sebeplerindendir. Bu başka sağlık sorunlarına da neden olabilir. Tarçın kolestrol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olarak ince ve sağlıklı kalmanızı sağlar. Kan arttırıcı özelliği de zayıflama da etkilidir. Çünkü artan kan zayıflamayı sağlar.