Stres ve Vitaminler

Hepimiz stres yaşarız. Aslında bizi motive ettiği için bir miktar stres faydalıdır. Fakat yaşamamızı kontrolü altına aldığı ve sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebileceği zamanlarda vardır. Stresin etkileri büyük ölçüde araştırılmıştır. Depresyon, kronik anksiyete ve bunların vücut sistemlerini güçsüzleştiren etkisi tümüyle strese bağlanmaktadır.Antistres Vitaminler

Vücut zaman zaman oluşan stresle belli bir ölçüde başa çıkabilir ama stres sürekliyse, vücut üzerinde fiziksel ve psikolojik yönden tehlikeli olur. Uzun süre, önemsiz gibi görünen bir stresle karşı karşıya kalındığında günlük sorunlar da başa çıkılmaz hale gelir ve anksiyete başlar. Kişi kendini gergin hissedebilir, zaman zaman da hiper aktif olur. Bazen fark edilmeyen şey uzun vadede hasarın ciddi olabileceğidir. Uzun süreli stres uykusuzluk, ülser,baş ağrısı, yüksek tansiyona yol açabilir. Stresin hastalıklarla savaşma yeteneğimizi azaltarak bağışıklık sistemini de etkilediği bilinmektedir.

Antistres Besinler

  • B vitaminleri,stresin etkilerine karşı koymada önemli rol oynar. Vücutta uzun süre depolanamadıkları için eksikliği gelişen ilk besinler B vitaminleridir.
  • Bioflavonoidlerle C vitamini
  • E vitamini, stresi yarattığı yorgun ortadan kalkmasına yardım eder ve beyin hücrelerinin yeterli oksijen desteğini elde etmesini sağlar.
  • Kalsiyum osteoporoza karşı koruma sağlar. Yatmadan önce alındığında doğal ve sağlıklı bir şekilde uyumanıza yardımcı olur.
  • Magnezyum depresyonu korur kalsiyum metabolizması için gereklidir ve stres tarafından tüketilir. Alkol vücudun magnezyum ihtiyacını artırır.
  • Çinko depresyona karşı koymaya yardım eder ve zihinsel uyanıklığı arttırır.