Stevia Nedir? Stevia Otu Zayıflatır mı?

Stevia’nın sağlık faydaları arasında kilo verme, daha düşük kan basıncı, diyabet kontrolü, bazı kanser türlerinin önlenmesi, ağız sağlığının korunması, güçlü kemikler ve cilt bakımı gibi özellikleri bulunmaktadır.

Stevia Nedir?

Stevia, Güney Amerika’ya özgü ve son derece tatlı yaprakları nedeniyle yüzlerce yıldır kullanılan yeşil yapraklı bitkiye verilen isimdir. Stevia glikozitler, özellikle steviosid ve rebaudioside, tatlılığından sorumlu olan aktif bileşiklerdir. Stevia, son ünü, şekerden  40 kat daha tatlı olan ama kan şekeri seviyelerini etkilemeyen yapay bir tatlandırıcı olarak aldı. Ayrıca normal şekerden farklı olarak vücut üzerinde olumsuz yan etkileri yoktur ve özellikle şeker hastaları için yararlıdır.

Ayçiçeği ile aynı aile olan Asteraceae familyasında 240’dan fazla çalı ve küçük çiçekli bitki türüne sahiptir. Stevia, tatlı yaprak veya şeker yaprağı da dahil olmak üzere farklı isimler tarafından bilinir, ancak resmi bilimsel adı Stevia rebaudiana’dır. Kuzey ve Güney Amerika’nın tropikal kısımlarında yetişir, ancak bir bitki olarak bilinmemektedir.

Karbonhidrat kontrollü diyetler için bu harika yeni seçenek hakkında daha fazla araştırma ortaya çıktıkça, stevia’yı tatlandırıcı ve gıda katkı maddesi olarak onaylayan ülkelerin sayısı artıyor. 2011’de AB, 27 ülkede de kullanılmak üzere stevia için izin verdi.

Stevia’nın Besin Değeri

Stevia, tatlı tadı için en değerli olanıdır, bu da şekerin bir diyette yerini alabilmesini sağlar. Önemli bir şekilde, stevia da “kalorisiz” gıda bölgesinde iterek çok düşük kalorifik bir sayıya sahiptir.

Stevia’nın besin değeri  üzerinde yeterli araştırma yapılmamıştır. Şu anda, stevia yaprağının, karbonhidratlar ve daha önce sözü edilen stevia glikozitlerden başka herhangi bir besin maddesinin mevcut olduğu bilinmemektedir.

Stevia’nın Sağlık Faydaları

Stevia’nın sağlık yararları arasında diyabet yönetimi, kilo kaybı, cilt bakımı ve daha fazlası bulunmaktadır. Bazı sağlık faydalarını ayrıntılı olarak inceleyelim.

Kilo kaybı

Stevia, kalorilerde çok düşüktür ve tür çeşitliliğindeki bazı ekstrelerin prevalansına bağlı olarak şekerden 40-300x daha tatlıdır. Bu, insanların şekerden bol miktarda kalori almaktan endişe etmeden, kek, kurabiye ve şeker gibi yiyecekler yiyebileceği anlamına gelir, böylece kilo kaybetme şansını zedelemezler. Bu ayrıca çocuk diyetindeki fazla şeker içeriğini kontrol etmede yardımcı olabilir. Hatta bu bitki son zamanlarda zayıflama ürünleri içerisinde kullanılmaya başlandı. Bunlardan birisi olan fit tea sipariş edebilir ve kilonuzu kontrolde tutabilirsiniz.

Diyabeti kontrol eder

Stevia’nın insan sağlığı açısından en çok övülen yönü, vücuttaki kan şekeri seviyelerini düzenleme yeteneğidir. Bu diyabetik komplikasyonlar hakkında endişelenmenize gerek kalmadan tatlı yiyecekler yiyebildikleri için, şeker hastaları için normal şeker veya karbonhidrat kontrollü diyetler için ideal bir şekerdir.

Normal sofra şekerinden oluşan sakaroz’a karşı, stevia şekere benzer şekilde yiyecekleri tatlandırır, ancak karbohidrat olmayan bir glikozit bileşiği olan stevioside içerir. Yukarıda açıklandığı gibi, steviosid bozulduğunda, glukoz içeren partiküller, kan dolaşımına absorbe edilmek ve vücuttaki glukoz seviyelerini etkilemek yerine, kolondaki bakteriler tarafından emilir.

BİZE BU KELİMELERDEN ULAŞTINIZ: fit tea Türkiye, fit tea wraps, fit tea sipariş, fit tea kullanımı, fit team 911, fit tea ekşi, fit team, fit tea yorumları, fit tea 14 day detox, fit team fitness, fit tea, fit tea kullananlar kadınlar kulübü, fit tea 14 day detox kullananlar, fit tea 14 day detox fiyati, fit tea amazon

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.