Spor İle Dengeli Zayıflama

Zayıflamak adına sağlıklı diyet yapmak gerçekten çok önemli ama bunun yanı sıra yaptığın diyetin kendine uygun olması ve sporla bunun desteklenmesi gerekiyor. Bunun için spor konusunda ya da en doğru sporla nasıl form tutulur onu bilmek gerekiyor.

kadin-spor-diyetÖncelikle ağırlık kaybı devam ederken metabolizma hızı yavaşlayacaktır. Ağırlık kaybı hızının azalmasının veya duraklamasını engellemek için egzersiz şarttır. Yani sadece egzersiz yapmak veya sadece diyet yapmak ağırlık kaybında yeterli değildir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki egzersiz ve diyet bir arada yapıldığında kas kitlesi kayıpları daha az olmakta, kaybedilen ağırlık yağ kitlesinden geçmektedir. Ağırlık kaybı programlarında en çok üzerinde durulması gereken konu verilen kiloların korunmasıdır.

Egzersiz sırasında bazı hatalı düşünceler insanlar arasında çok yaygındır. Ben egzersiz yapıyorum, ne yesem yakarım düşüncesi çok yanlıştır egzersiz ve aynı zamanda diyet ile sağlıklı bir şekilde kilo kaybı yaşarsınız bunun bilincinde olarak hareket etmelisiniz.

Egzersiz diyete başladığında çık sıkı bir şekilde yapılır, fakat istenilen kiloya ulaşınca diyet bitti egzersizde bitsin düşüncesiyle her ikisi de bırakılır ve bu da inanılmaz derece de kilo alımına neden olur.

Birey diyet ve egzersize aynı anda başladığında yağlar kas olur düşüncesiyle birinden birini bırakır ve bu durumda kilo alımına neden olur.

İnsanlar arasında yaygın olan düşüncelerden bir tanesi de 1 saat egzersiz yapıyorum fakat yediğim 1 dilim ekmeği eritemiyorum düşüncesidir ve son derece yanlıştır. Sporda yakılan enerji kişinin metabolizma hızına, kas miktarına, ağırlığına bağlıdır.

Spora gidince daha fazla acıkıyorum düşüncesi son derece yanlıştır. Sporcu beslenmesi çok özel bir daldır. Egzersiz öncesi ve sonrası kas kaybının oluşmaması için beslenme düzenine dikkat edilmelidir.