Soğuk Algınlığı İçin Bitkisel Reçete

Soğuk algınlığı durumunda kendinizi oldukça yorgun ve bitkin hissedersiniz. Hem soğuk algınlığını daha kolay atlatmak hem de kendinizi daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz, evde kolaylık hazırlayabileceğiniz bir reçete önericeğiz size. Soğuk Algınlığı İçin Bitkisel Reçete

Öncelikli olarak soğuk algınlığı yaşarken dikkat etmeniz gereken bir kaç şeyin altını çizelim. Dinlenmeniz oldukça önemlidir, uzanın ve keyfinize bakın.  Düzenli uyumaya çalışın, böylelikle bu hastalığı daha kolay ve kısa sürede atlatabilirsiniz.  Ellerinizi ve ayaklarınızı sıcak tutun, ellerinizi temiz tutun ve sık sık yıkamaya özen gösterin. Odanızı sık sık havalandırın, güneşlendirin.

Kullanabileceğiniz bitki çayları; parmak ucu kadar zencefil, 3 çay kaşığı kadar kuşburnu,  biraz ıhlamur çiçeği, çok az karanfil belki bir adet birlikte 2-3 dakika kadar kaynatılıp daha sonra 2-3 dakika kadar da demlenir. Çok ince bir dilim limonu içine sıkarak, şekersiz olarak günde 3-4 fincan için eğer çok acı gelecek olursa az bir balla şekerlendirebilirsiniz.

Hastalık süresince beslenmenize dikkat etmeli, sabahları bal yutabilirsiniz. Kivi, kuşburnu, biber  ve maydanoz gibi C vitamini bakımından zengin yiyecekleri tüketerek halsiz düşmenizi engellebilirsiniz. Bu dönemde alkol kullanmamalı, mayalı yiyecek ve içecekleri tüketmemelisiniz.  Bol su, pirinç, sebze çorbaları, makarna, limonata tüketmeniz size iyi gelecektir.