Sağlıklı Zayıflama ve Diyet

Saglikli Zayiflama ve DiyetSağlıklı zayıflama ve diyet yapma birbiriyle anılan iki  terimdir. Ancak bu ikisi gerçekten de birbiriyle bu kadar yakın ilişkili midir? Diyet derken neyi kast ederiz ve sağlıklı zayıflama ne demektir. Diyet denildiğinde genellikle aklımızda bir klasik olarak “kibrit kutu büyüklüğünde peynir, 2 dilim kepek ekmek” gibi tanımlar berilir. Ancak diyet bildiğimiz bu klasiklerin dışında oldukça hassas olarak kişinin ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi gereken bir beslenme programı olmalı ve sağlıklı beslenme kurallarına bağlı olmalıdır.

Sağlıklı biri olmak için sağlıklı beslenmek gerekmektedir, bu nedenle sağlıklı bir zayıflama süreci geçirmek için yapmanız gereken de sağlıklı ve size uygun bir diyet programı seçmektir. Vücudunuzda fazla kiloların oluşmasına neden olan unsuru bulup bu unsurun nedenlerini belirtip hayatınıza buna göre yeni bir program seçmelisiniz. Bu nedenle ilk olarak size verebileceğimiz tavsiye hayatınızı dışarıdan gözlemlemeniz.

Öncelikli olarak beslenme programınızda tüm yağları ve yağa dönüşebilecek olan maddeleri öğrendikten sonra yiyeceklerinizi seçmekte daha başarılı olacağınızı belirtmeliyiz. Gün içerisinde daha aktif olarak enerji harcamalarınızı arttırmalısınız.  Zayıflamak için neler yapılabilir? Öncelikli olarak her kişi kendi hayat tarzının izin verdiği ölçülerde diyet uygulanılabilir. Diyet kavramı bize sabah-öğlen-akşam yememiz gereken yiyeceklerin listesini veren bir programı anımsatsa da biz bu kavramı günlük beslenme programı anlamında kullanıyoruz. Diyetiniz, yani günlük beslenme programınızı kendinin hayat tarzınıza göre düzenlemelisiniz.

Yapmanız gereken şey çok basit bir hafta boyunca yediklerinizi içtiklerinizi bir kenara not etmekle işe başlayın. Hafta bitişinde yazdıklarınızı gözden geçirin ve size kilo aldıran unsurları bu listeden çıkarmaya çalışın. Örneğin sabah kahvaltılarında yediğiniz bol tereyağlı yumurta bu listeden çıkması gereken bir unsurdur. Bunun gibi yağlı, şekerli, asitli, mayalı, alkollü yiyecekleri de bu listeden çıkarmaya özen gösterin. Her çıkardığınız besin yerine daha sağlıklı bir unsur ekleyin ya da bu unsurları çeşitlendirmeye çalışın. İşte bu sizin yeni beslenme programınızı oluşturacak.  Böylelikle hem sevdiğiniz hem de size kilo aldırmayan besinlerden oluşan damak tadınıza uygun ve dönüşümlü bir beslenme programı ile kilo vermeniz daha sağlıklı bir hale gelir.