Oolong Çayı ile Keyifle Zayıflama

Oolong Çayı ile Keyifle ZayıflamaCamellia sinensis bitkisinden elde edilen oolong çayının bilinirliği dünya çapında hızla artmaktadır.  Ülkemizde yerini almakta olan oolong çayı, diğer çay çeşitleri ile karşılaştırıldığında çayın üretim sürece daha zorludur. Aroma ve lezzet çeşitliliği diğer çaylara kıyasla daha fazladır. Japonya’da Tokushima Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, oolong çayı metabolizmayı hızlandırmak ve vücudun enerji kaynağı olan yağların kullanarak fazla yağın atılmasını sağlamaktadır. Oolong çayının aroması ve lezzeti keyifle zayıflamak mümkündür.

Çayların sınıflandırılması, oksidizasyon derecesine göre yapılmaktadır. Yeşil çayların oksidize oranı sıfırken siyah çayın oksidize oranı %100’dür. Oolong çaylarında ise bu oran %5 ila %80 arasında değişim gösterir. Oksidizasyon yelpazesinin bu denli geniş olması, oolong çaylarının aroma ve lezzetine zenginlik katmaktadır. Düşük derece oksidize olan oolong çayları, yeşil çaya benzerken yüksek derecede oksidize edilen oolong çayları siyah çaya daha yakın bir tat vermektedir.

Oolong çayını demleme sıcaklığı ortalama 90 derece olarak önerilmektedir. Oolong çayının diğer çaylardan en önemli farklı dört-beş kez demlenebiliyor olmasıdır. Üst düzey oolong çaylarında bu demlemeler yedi-sekize kadar çıkabilir. Bu çayı demlemede Yixing demlikleri önerilir. Küçük miktarlarda çok sayıda demlemek bu demliklerde çok daha verimlidir. Her demlemede farklı bir aroma ve lezzet sunar.

Çay demlemede kullanılacak su da önemli bir faktördür. Şişelenmiş kaynak suyun ya da filtrelenmiş suyun kullanılması tercih edilir.  Yixing demliklerinin kullanıldığı gibi Türk usulü demlik ve çaydanlıklar  da kullanılabilir. 200-250 ml demliklerin kullanılması tavsiye edilir. Bununla beraber daha yüksek hacimli demlik ya da kupaların kullanılarak çay demlenmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Oolong Çay: Yaklaşık 85-90 derecede, 200-250 ml suya, 3-3,5 gr arası çay konularak demlenebilir. Demleme süresi 2-3 dakika civarındadır. Oolong çayının kaliteli olması ve iyi muhafaza edilmesi şartıyla dört-beş demlemeden yedi-sekiz demlemeye kadar gidebilir.