Kolanın Kilolara Etkisi

Eğer diyetteyseniz ya da kilonuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız bazı tüketimlerden vazgeçmeniz gerektiğinin hepiniz farkındasınızdır. Bunlardan ilk akla gelen ise bilindiği gibi kola. Diyete yeni başlayanlar veya başlayacak olanlar için kolanın inanılmaz zararlarını bir kez de biz yinelemek istedik;

8319631-480x360

1 bardak kola içtiğinizde karnınıza 10 çay kaşığı kadar şeker giriyor. Yani almanız gereken günlük şeker dozunun yaklaşık 100 katı.

İç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararı başlıklar altında şöyle özetliyor;

İlk 10 dakikada karnınıza hemen 10 çay kaşığı şeker girer. Bu normal dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni de içinde bulanan fosforik asittir.

2414577-480x360

İlk 20 dakikada kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

40 dakika içinde kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir.  Karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

8835997-480x360

45 dakika içinde mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir)

60 dakika içinde ani açlık hissi oluşur. Tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız ve bu kısır döngü devam ettiği sürece karaciğer ve göbek yağlanması artar. Vücudun tüm bölgelerinde insülin direnci gelişir.

Şişmanlık hastalığını başlattınız ve bütün kalıtsal hastalıklara davetiye çıkardınız.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

Kolanın zararları, kolanın kalorisi, kolanın şişmanlatma etkisi, kolanın zararları, diyette olmaması gereken besinler, besinlerin içerikleri, sıvı diyet içecekleri, lıght kola zararlı mı, su ve diyet, hapların yararları, doğal kilo vermek, sağlıklı kilo vermek, hızlı kilonun zararları, şeker hastalığı, şeker hastalığı zararları