Kış Aylarında Tercih Edilen Bitkisel Çaylar

Kışın yaklaşmaya başlaması ile grip, nezle ve bronşit gibi hastalıklara yakalanmak istemeyen kişiler aktarlara akın etmeye başlıyor. Günümüzde bitki çayları, hastalıkların tedavi edilmesinde ve korunmak için kullanılmaktadır.

Kışın yaklaşmaya başlaması ile grip, nezle ve bronşit gibi hastalıklara yakalanmak istemeyen kişiler aktarlara akın etmeye başlıyor. Günümüzde bitki çayları, hastalıkların tedavi edilmesinde ve korunmak için kullanılmaktadır. Lakin beklenilen faydayı sağlayabilmesi için bitkisel çayların bilinçli olarak hazırlanılması ve tüketilmesi gerekmektedir. İşte kış aylarında en çok tercih edilen bitki çayları ve faydaları şunlardır.
Anason Çayı
Hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olur ve iştahsızlığı gidermeyi sağlar. Yemeklere karşı görülen bulantıyı gidermede yardımcıdır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir, idrarı artırır. Adet kanamalarının düzenli olmasına yardımcı olur. Uykusuzluğu gidermede beyin yorgunluğunu geçirmede yardımcı olmaktadır. Kalbi kuvvetlendirip kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar.

anason_cayi_
Kuşburnu Çayı
Çok yoğun vitamin zenginliği sebebiyle gözlerin dostudur. Vücuda canlılık kazandırır. İyi bir raşitizm ilacı, etkin bir kan temizleyicidir. Güçlü bir kurt düşürücüsü ve bağırsak yumuşatıcıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı yararlıdır. Enfeksiyonlara ve bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Nezle ve gribe karşı koruyucudur. A vitamini ve karotenoidler içermesi sebebiyle gece körlüğü ve diğer göz problemlerine yardımcı olur. Basur tedavisinde de iyi sonuçlar elde edildiği görülmüştür.
Nane – Ihlamur Çayı
Vücudun savunma gücünü artırarak ateşli soğuk algınlıklarını kısa sürede giderilmesinde etkilidir. Uykusuzluğu karşı iyi gelmektedir. Kan dolaşımını düzenleyerek migren ağrılarının giderilmesine faydalı olmaktadır.

ıhlamur
Papatya Çayı
İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü faktörlere sahip olmaktadır. Bakterilere karşı olan etkisi ile iltihapları gidermektedir. Boğaz, solunum yolu, mide ve bağırsak iltihap ağrılarını gidermede yararlıdır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz söktürücü olarak kullanılır.
Portakal – Elma Çayı
Sindirim sistemine olumlu etkileri vardır. Soğuk algınlığı, öksürük, ses kısıklığına karşı kullanılmaktadır. Uykulu olmanızı sağlar, içerisindeki C vitamini ve pektin oldukça faydalı olmaktadır. Kolesterolü düşürmeye, idrar yollarındaki sıkıntıları gidermeye yara sağlar. Vücuttaki su dengesini korur. Cildin kurumasını ve kırışıklıkların meydana gelmesini önler.

363775

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

çaylar, bitkisel çaylar, bitkisel çaylarının faydaları, portakal çayının faydaları, elma çayının yararları, papatya çayı ne işe yarar, ıhlamur çayının faydaları, kuşburnu çayı neye yarar sağlar, anason çayının yararları