Kerevizin Köküde Sapıda Faydalı!

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte mevsim değişikliğine bağlı olarak meyve ve sebzelerde mevsimlerin değişikliğine bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle her mevsimin hava şartlarına bağlı olarak değişiklik gösteren bazı meyve ve sebzeleri vardır. Özellikle kış aylarında daha fazla rastladığımız ve tükettiğimiz sebzelerden biride kereviz olmuştur. Zamanla daha çok tüketilen kereviz türk toplumu tarafından çok fazla tüketilmezken son zamanlarda birçok kişinin damak zevkine uymuştur.

Kendine özgür bir aroması ve lezzeti olan kereviz düşük kalorili sebzeler arasında oldukça popüler olmuş ve aynı zaman da sağlık anlamında ki faydaları ile de isminden bahsettirmeyi başarmıştır. Kerevizin vitamin değerlerinden bahsetmek gerekirse ilk sırada K vitamini bakımından çok iyi bir kaynak olmasını söyleyebiliriz. Ayrıca antioksidan özelliği bulunan kereviz çeşitli hastalıklara zemin hazırlayan bazı hastalıkların önlenmesi konusunda da vücut direncini arttırmaktadır. Bu nedenle kereviz sağlık açısında olmazsa olmaz sebzelerden biri olmuştur.

Maydanoz ve rezene ile aynı aileden sayılan kerevizin ülkemizde genellikle kök kısmı kullanılır ancak, sapı ve yaprakları da en az kök kısmı kadar besleyici ve sağlığa faydalı olduğu uzmanlar tarafından sıkça bahsedilmiştir. Özellikle düşük kaloriye sahip olması nedeniyle diyet yapan kişilerin tercihleri arasında olan kereviz aynı zaman da lifli bir besin olması nedeniyle mide ve bağırsak hareketlerinin hızlanarak sindirim daha kolay gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

Kereviz sapı ve kereviz suyu, kasları rahatlatıcı etkisiyle adet döneminde yaşanan sancıların ve krampların hafifletilmesi için tüketilebilir. Bunun dışında kerevizin kolsterolün düşmesine, sindirimin hızlanmasına, idrar sötürmeye yardımcı olduğu uzmanlar tarafından sıkça smöylenmektedir. Uyku sorununuz varsa, geceleri yatmadan önce 1 bardak kereviz sapı suyu içerek uykuya geçişinizi kolaylaştırabilirsiniz. Sağlık açısından fazlasıyla etkisi bulunan kerevizi bu nedenle daha sık tüketebilir ve özellikle kilo kontrolü konusunda gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kereviz, kereviz nedir, kerevizin faydaları nelerdir, kerevizin etkileri nelerdir, kereviz sapı, kerevizin sapı ne işe yarar, kerevizin içinde bulunan değerler, beslenme, sağlık, sağlıklı beslenme, sağlıklı beslenme önerileri, kış sebzeleri, kereviz yemeği, kereviz kilo yapar mı, kereviz sağlıklı mı