Kayısı zayıflatır mı?

Hem sağlık açısından hem de lezzetleri bakımından tüm meyvelerin bizler için önemli bir yeri vardır. Farklı farklı özelliklere ve farklı şekillere sahip olan meyvelerin aynı zamanda birbirinden farklı lezzetleri vardır. Kimi meyveler yaz meyveleri iken kimi meyveler ise kış meyveleri olmuştur. Ancak hem yaz hem de kış meyvelerinin sağlığımız açısından çeşitli faydaları bulunmaktadır.

Yaz aylarını yaklaşması işle birlikte tomurcuklanan ağaçlar ile olarak çağlanın çıkması ile birlikte hepimizi keyiflendirir. Küçük ve ham hali çağla olan bu meyve daha sonra olgunlaşarak ve güneş alarak sararır ve kayısının meydana gelmesini sağlar. Bu nedenle yaz meyveleri arasında yer alan ve çeşitli şekillerde tükettiğimiz kayısı en sevilen meyvelerden biri olmuştur.

Çiğ, marmelat, meyve suyu ya da kuru halini tükettiğimiz kayısı özellikle bağırsak tembelliği yaşayan kişilerin sıkça tükettiği meyvelerden biri olmuştur. Aynı zamanda diyet listelerinde de sıkça karşımıza çıkan kayısı bu nedenle kişilerin aklında hep aynı sorunun oluşmasına neden olmuştur. Bu konuda kısaca bir açıklama yapmak gerekirse kayısının direk kilo verme üzerinde etkisi vardır diyemeyiz. Ancak bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayan kayısı, hızlı sindirimin sağlanması nedeniyle kilo vermeniz konusunda sizlere yardımcı olabilmektedir.

Özellikle kabızlık sorunu yaşayan kişilere bol miktarda tüketilmesi önerilen kayısı kurusu bağırsakları yumuşatarak bağırsakların hızlı çalışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hem kabızlık sorunu için hem de diyetinize destek olması için kayısı ham haliyle, meyve suyu şeklinde ya da kuru şekilde tüketebilirsiniz. Ancak tüketirken abartıya kaçmamanız önemlidir. Çünkü çok fazla tüketilen kayısı ishal olmanıza ve bu nedenle vücutta fazla su kaybetmenize neden olabilir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kayısı, kayısı kurusu, kayısı hoşafı, kayısı marmelatı, kayısı ne işe yarar, kayısı nasıl tüketilir, kayısının özellikleri, kayısının içeriği, kayısı tüketmek, kayısı zayıflatır mı, kayısı kilo verdirir mi, kayısı kilo aldırır mı, kayısı kilo yapar mı, kayısı kaç kalori, kayısının faydaları