Kas Kaybetmeden Kilo vermek için Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Bir çok insan kilo kontrolünü sağlamak ya da kas sistemini geliştirmek için spor salonlarına gidiyor. Kas yapma egzersizleri ile hayalindeki görüntüye ulaşmayı amaçlıyor. O kadar uğraş verdikten sonra istediği kasa sahip olan insanların devamında kilo vermesi nasıl gerçekleşebilir ya da kas kaybetmeden kilo vermek için yapılması gerekenler nelerdir ?

Metabolizma hızını etkileyen önemli etkenlerden bir tanesi de vücudunuzda bulunan kas oranının miktarıdır. Aslında her hareketimizde kaslarımızı aktif hale getirmiş oluruz ve enerji kaybedişi yaşarız. Bunun sonucunda kalori vermiş oluruz. Kas kütlesinin fazla olması metabolizma hızının fazla çalışmasını sağlayacaktır.

Bir yandan istenmeyen fazla yağlanmadan kurtulurken bir yandan da mevcut kas oranınızı korumak ve kilo vermeyi hızlandırmak için kas oluşumunu arttırmak anlatıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Kas kaybetmeden kilo vermek zayıflamanın en önemli noktalarından olan doğru ve dengeli beslenmeyi ve iyi antrenmanlar yapmayı ihmal etmemeniz gerekir. Kas kaybetmeden kilo verme sürecinde protein alımı çok önemlidir. Antrenmanlarınıza ara vermemelisiniz.Spor yapmadığınız günlerde kilo başına 1 gram protein almanız gerekmektedir. Düzenli antrenman herşeyin başında geliyor. Bu dönemde kas kaybetmeden kilo verme için düzenli bir antrenmana sahip olmalı ve antrenmanda kas lifleri yıprandığı için daha güçlendirmek ve tamir etmek için her spor aktivitesinden sonra mutlaka protein karışımı tüketmelisiniz. Kasların yapı taşı proteinlerdir. Kopmlex karbonhidrat tüketimelisiniz. Erkek sporcular için günlük ortalama olarak 150 gramdan az aldığınız karbonhidrat enerji için yeterli olmadığından protein deposu kasların yıkımına neden olacaktır. Gün içinde, egzersiz sırasında ve egzersiz sonrasında mutlaka su içmeye özen göstermek gerekir. Kaybolan vitamin ve mineral ihtiyacı ise düzenli tüketilen sebze ve meyvelerle karşılanabilir. Günde en az 7 saat uyuyun. Erken uyumayı alışkanlık haline getirin.