Karayemiş her derde deva gibi

Karayemiş

Antioksidan özelliğiyle yaşlanmayı geciktiren karayemiş şekerden hemoroide birçok derde deva.

Özellikle doğu Karadeniz bölgesinde doğal olarak yetişen, ve meyveleri taze veya kurutulmuş olarak tüketildiği gibi gıda sektöründe de reçel, pekmez, turşu, marmelat, konserve yapımı, pasta, kek, bisküvi ve kompostolarda aroma ve tat verme amacıyla değerlendirilen Karayemiş şeker hastalığından geç yaşlanmaya kadar bir çok derde deva oluyor.

Karayemişin bazı ilaçların yapımında katkı maddesi olarak da kullanılan karayemiş meyveleri üzerinde yapılan çalışmalarda karayemişte minerallerin ve antioksidan maddelerin bol miktarda olduğu tespit edildi. Karayemişteki antioksidanlar, Alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıklarına karşı ve vücuttaki hücre yenilenmesi ile kansere karşı etkilidir. Karayemiş, antioksidan özelliğiyle yaşlanmayı geciktirici özellik taşıyor.

Karayemişin, mide ülseri ve bağırsak tembelliğini giderdiğini, nefes darlığına da iyi geldiği idrar söktürücü, taş düşürücü olduğu, hemoroide iyi geldiği ve son zamanlarda reklamlarda ayyuka çıkan ilaçların yanı sıra doğal sigara bırakma yardımcısı olduğu da tespit edilmiştir. Sigaraya karşı isteksizlik doğurur, İnsülin hormonunu geliştirir. Kalp çarpıntısını gidermek ve kan şekerini düşürür.

Dişleri koruduğunu, kemik yapısını geliştirdiğini, kasların düzenli çalışmasını da sağladığını bilimsel olarak tespit edilen karayemişin deva olduğu bazı hastalıklar şöyle;

-Bronşite iyi gelir (Meyveler çekirdekleri ile toz edildikten sonra balla karıştırılır)
– Demir eksikliğini giderici özelliği vardır.
– Dişleri korur.
– Hemoroide iyi gelir
– İdrar söktürür
– İnsülin hormonunu geliştirir. Spazm çözüdür (sindirim sistemi).
– Kalp çarpıntısını giderir
– Kan şekerini düşürür
– Kasların düzenli çalışmasını sağlar
– Kemik yapısını geliştirir.
– Mide ülseri ve barsak tembelliğini giderir
– Özsu’yu egzamaya yarar
– Sakinleştiricidir (astım, sinirsel öksürük)
– Sigaraya karşı isteksizlik doğurur
– Şeker hastalığına karşı, fırında kurutularak ya da kavrularak da tüketilir
– Taş düşürücüdür
– Uyku vericidir-

Kaynak:Stargazete.com