K Vitamini ve Eksikliği

K vitamini kanın pıhtılaşmasında görev alan, vücut sağlığı açısından olmazsa olmaz bir vitamindir. Yağda çözünen bu vitaminin, K1, K2, K3 gibi çeşitleri bulunmaktadır. K vitamini kan pıhtılaşmasının yanında bir çok görevde daha görev almaktadır. Peki bu vitaminin faydaları nelerdir, hangi görevlerde yer alır, hangi besin kaynaklarında bulunur ve eksikliği durumunda ne gibi sorunlar ortaya çıkar?K Vitamini ve Eksikliği

K Vitaminin Görevleri

K vitamini daha önce dediğimiz gibi kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar, bunu karaciğerde üretilen ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir maddenin sentezlenmesini sağlayarak yapar. Bunun dışında karaciğerdeki glikozun, glikojene çevrilmesi de K vitamini ile mümkündür.

K Vitamini Eksikliği

K vitamini bağırsaktaki yararlı bakterilerce üretilmektedir. Uzun süreli antibiyotik kullanımları bu bakterilerin zarar görmesine neden olur ve K vitamini üretimi ihtiyacı karşılayamaz hale geldiğinde K vitamini eksikliği yaşanır. Bu durumda kan pıhtılaşması yeterince sağlanamadığı için yersiz kanamalar görülebilir. İdrarde kan, cilt altlarında mavi-siyah noktalar, diş eti ve burun kanamaları K vitamini eksikliğinin başlıca belirtileridir.  Karaciğer ve sindirim yolları hastalıkları, düzensiz beslenme de eksikliğe neden olmaktadır.

K vitamini fazlalığı da çeşitli problemlere yol açmaktadır. K vitamini fazlalığında kan gerektiğinden fazla pıhtılaşma eğilimi gösterdiğinden damarlarda tıkanmalar görülebilir. Fazlalık durumunun en belirgin belirtisi ise göğüste sıkışma hissediliyor olmasıdır.

Besin Kaynağı

Yeşil yapraklı sebzeler örneğin ıspanak, lahana, marul, maydanoz, Brüksel lahanası, semiz otu vs.. K vitamini açısından oldukça zengin besinlerdir. Bu besinlerin dışında peynir, tahıllar, yeşil çay, yaban mersini, çilek de K vitamini değerleri açısından yüksek besinlerdir.