İşte Selülit ile Savaşan Kahraman Besinler

Bazı besinler vardır ki mutfağımızdan hiç eksik etmeyiz. Bu besinlerin birde selülite karşı savaş açtığını öğrenince eminim ki mutfağınızdan hiç eksik etmeyeceksiniz. Dermatoloji Uzmanı Dr.Elif Ebru Güner, selülitler ile savaşan sebze, meyve, bitki ve bazı kuruyemişler hakkında açıklamada bulundu.

Kadınların yüzde 90-95’nde görülen ve ne çok basen ve kalçada ortaya çıkan portakal kabuğu görünümü diye tabir ettiğimiz bozuklukların oluşmasında birçok nedenin bulunduğunu söyledi. Bu bozukluğun nedenleri arasında hormonel nedenler, egzersiz yapmamak, ilerleyen yaş ile birlikte bağ dokusunun bozulması, genetik eğilim, östrojen seviyesinin oluşturduğu dolaşım bozuklukluğu, hamilelik ve hatalı beslenme gibi nedenlerden bulunur dedi.

Selülit Nasıl Oluşur?

Portakal kabuğu görünümü diye bahsettiğimiz selülitler sıkışmış yağ hücrelerinden kaynaklandığını, yağ hücrelerinin derinin altında ve bağ dokusu arasında sıkışarak, bağ dokusu arasında sıkışan yağların da yüzeye doğru itilmesiyle ciltte pütürlü bir görünüm ortaya çıkıyor. İşte bu görünüme selülit denilir.

Selülitin Oluşmaması için Ne Yapmalı?

Dermatoloji Uzmanı dr.Elif Ebru Güner selülit ile karşı karşıya kalmamak için bazı önerilerde bulundu. Bu öneriler;

– Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan bir beslenme programı yaparak

– Beslenme programı ile birlikte egzersiz programı uygulayarak

– Alkol ve sigaradan uzak durarak

– Trans yağ, doymuş yağ, rafineri şekerine ve tuza dikkat ederek

– Yüksek miktarda hayvansal proteinden uzak durulması gerektiğini açıkladı.

Selülit ile Savaşan Besinler

– Ananas,

– Kırmızı acı biber,

– Ay çekirdeği,

– Kuşkonmaz,

– Yeşilçay,

– Su.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Elif Ebru Güner,”Su cil­di dol­gun­laş­tı­rır.Ha­yat kay­na­ğı su­yu bol­ca tü­ket­mek bi­le pek çok so­ru­nun or­ta­dan kalk­ma­sı­nı ya da azal­ma­sı­nı sağ­lı­yor. Her gün en az 8 bar­dak su iç­mek cil­di dol­gun­laş­tı­rır, yağ­la­rı ya­karak  se­lü­lit­le­rin da­ha az gö­rün­me­si­ne yar­dım­cı olur.”dedi.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

selülit, selülit için besinler, ananas, ay çekirdeği, kuşkonmaz, yeşilçay, selülit nedenleri, selülit oluşumu, selülit neden oluşur, selülit için yenen besinler