Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Ramazanın gelmesi ile birlikte hurma tezgahlarda yerini almaya başladı.

Hurmanın sağlık açısından son derece faydalı bir meyve olduğu belirtildi.  Yapılan araştırmalara göre hurma, kolesterolü düşürüyor, hafızayı geliştiriyor, kanser önleyici antioksidan ihtiva edebiliyor, bebeklerin beyin gelişimine önemli katkı sağlayabiliyor, ülsere ve böbrek yetmezliğine fayda sağlayabiliyor ve sindirim sistemini düzenlemede de destekleyici olabilir.

hurmanin-bin-bir-faydasi-1

Ramazanlarda da  oruç açarken çok tüketilen hurmanın aslında yıl süresince tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, faydalarının saymak ile bitmeyeceklerini de dile getiriyorlar. Hurmalar, bağırsakta bir A türü olan retinal’e dönüşen 15,6 mg B-karoten ihtiva ediyor. Yapılan bir araştırmalarda lifli yiyecekler ile beslenmenin kolon, göğüs ve rahim kanseri ihtimalini düşürdüğü bildirilmektedir.  Yüksek besin değerinin yanında hurmaların, antioksidan olanaklarına da sahip olduğu da bilinmektedir.

hurmanin-bin-bir-faydasi-4

Antioksidanların kanser, damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlenmesinde faydalı olduğu da bilinmektedir. Depolanırken de bozulmaya meyilli diğer meyvelerin aksine de hurmaların soğukta muhafazasında antioksidanların yoğunluğunu arttırmaktadır.  Hurmanın ayrıca çağın hastalığı damar sertliği ve kolesterol için de faydalı olduğu belirtiliyor.

hurmanin-bin-bir-faydasi-2

Hurmanın ihtiva ettiği demir, kırmızı kan hücrelerinde de bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve bu da hamilelikte kansızlığın da engellenmesini ve bebeğin gelişimi için de hayatı anlam taşıya kanda ki alyuvarlar ile kanda oksijen ve karbondioksiti taşıyarak hücrelerin de canlılığını sürdürmesinde de rol oynadığı da belirtiliyor.  Çok fazla demir sebebi ile birlikte bir insanın günde 15 hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabildiği de ifade edilmektedir. Hurmada yer alan kalsiyum ve fosfor ise iskeletin oluşumunu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için de çok mühim elementlerdir.

hurmanin-bin-bir-faydasi-3

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

hurmanın faydaları nelerdir, hurmanın zararları, hurma fiyatları, hurma çeşitleri, hurma kalori, hurma faydaları, hurma diyeti, hurma meyvesi, ramazanda hurma tüketimi, hurma ne kadar tüketilmeli, hurmanın mucizeleri nelerdir, hurma zayıflatır mı, hurma kilo aldırır mı, hurma hangi hastalığa iyi gelir, hurma nedir, hurmanın insan vücuduna faydaları, hurma kimler tüketebilir.