Hamileliği Riski Sokan Sebepler Nelerdir?

Uzmanlar, Anne adayları hamilelik esnasında gerekli kontrolleri yaptırsalar da riski en aza indirmek için detaylı tetkikleri göz ardı etmemelidir. Risk faktörleri hamilelik öncesi var olabildiği gibi hamilelik sırasında da meydana gelebilir. Dikkat edilmediğinde bebeğin hatta annenin kaybına kadar gidebilen üzücü sonuçlar ile karşılaşabilirler.

Dikkat edilmediğinde ise bebeğin hatta annenin kaybına kadar gidebilen bu faktörler arasında yüksek tansiyon, diyabet, tiroit, romatizmal yumuşak doku hastalıklar ile ileri yaşta gebelik gelmektedir. Sağlıklı bir doğum için bu tip gebelikler de de anne adayları sürekli kontrol altında tutulmalıdır.  Anne adayında var olan yüksek tansiyon gebelik için önemli rsk faktörleri arasında yerini almaktadır.

hamileligi-riske-sokan-5-sebep-6358682

Eğer yüksek tansiyon gebelik öncesinde bilinen bir rahatsızlık ise hamilelik döneminde de kullanıma uygun ilaçlar ile tansiyonun kontrol altına alınması gerekmektedir. Yüksek tansiyon sorunu gebelik sırasında da tespit edildi ise gerekli tetkikler sonrasında da yine uygun ilaç tedavisine başlanması önerilmektedir.

hamileligi-riske-sokan-5-sebep-6358683

Hamilelerin kardiyoloji tarafından düzenli olarak taki edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, gebelik sırasında da yüksek tansiyonun neden olabileceği komplikasyonların gelişerek gelişmediği izlenmeli. Gerekirse kan, EKG ve EKO incelemeleri yapılmalıdır. Aksi takdirde yüksek tansiyon hastası hamilelerin gebeliğinin 2. evresinde de preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesi tablosunun gelişme riski artabiliyor.

hamileligi-riske-sokan-5-sebep-6358685

Diyabet gebelik öncesinde biliniyor ise öncelikle kan şekerinin diyet, ilaç yada insülin ile kontrol altına alınması gerekmektedir. Bazı durumlarda hamileliğe bağlı şeker de gözlenebiliyor. Hamilelik şekerinin gelişip gelişmediğinin de anlaşılabilmesine yönelik tetkiklerin de 24 ile 26. haftalarda yapılması gerekmektedir.

hamileligi-riske-sokan-5-sebep-6358687

Hamileliğe bağlı meydana gelen şeker, genellikle 24.haftada ortaya çıkıyor ve bu hastadan önce gelişen şeker sorunu çoğunlukla gebelikten önce var olan fakat tespit edilmemiş bir diyabet hastalığına bağlı oluyor. 24.hafta sonrasında da hamilelik ile gelişen şeker, doğum sonrasında da geçmektedir. Diyabetik hastalarda aynı zamanda böbreklerde fonksiyon bozukluğu veya görme kaybına sebep olabilen diyabetik retinopati gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabildiğinden, böbrek fonksiyonlarının ve göz muayenelerinin de dikkat ile yapılması önemlidir. Diyabetik anne adaylarında gebelik süresince kan şekeri regüle edildiğinde doğumsal riskler en aza indirilebiliyor.