Hamburger Kaç Kalori , Kilo Aldırır mı?

Hamburger fast food ürünleri arasında en yaygın bilinen yiyecektir. Tavuk ya da köfteli şekilde satışa sunulmaktadır. Genel olarak bakıldığında klasik bir hamburgerde hamburger ekmeği , köfte ya da tavuk, domates, soğan , peynir, turşu, marul, ketçap, mayonez gibi yiyecekler yer almaktadır.1 adet  et köfte tercih edilerek yapılan standart bir hamburgerin kalorisi ortalama 270’tir. Tavuk burgerin ise ortalama kalorisi ise 400’dür.

Uzmanlarca sağlıksız besinler listesinde yer alan fast foodların başında hamburger gelmektedir. Hamburger ekmeği ve iç malzemesi içerisinde alışkanlık yani bağımlılık yapmasını sağlayan maddeler bulunduğuna dair araştırmalar yapılmaktadır. Bu nedenle bir kaç kez belli aralıklarda tüketen kişiler daha sonra yeniden yemek isteği duymaktadır. Hamburger uzmanlarca önerilmeyen bir yiyecektir. Besleyici özelliği düşük fakat kalori bakımından çok yüksektir.

Özellikle ürün satışı sırasında yanında patates kızartması ve şekerli içecekler eklenerek daha da sağlıksız hale getirilmektedir. Bu durumda hamburger yiyen kişi normalde gün içerisinde alması gereken kalori miktarının yarısını tek öğününde alır. Doyuruculuk etkisi uzun sürmediği için diğer öğünlerde de yemek tüketimine neden olur. Böylece gün içerisinde hamburger yeme alışkanlığı edinmiş olan kişi alması gereken kaloriden ortalama 600 kalori daha fazla alır. Bu da vücutta yağ olarak depolanır.  Bu nedenle hamburger tüketimi sınırlandırılmalıdır. Hamburger tehlikeli ve sağlıksız bir kilo aldırıcıdır.

Kilo kontrol sürecine girmek istiyorsanız ya da kilo almak istemiyorsanız hamburger tüketmemelisiniz. Kilo aldırıcı en zararlı etkilerden olan hamburgeri sık tüketen bir birey ile hiç tüketmeyen karşılaştırıldığında vücut yağ, kas, kilo oranları arasında dudak uçuklatan fark ile kaşılaşabilirsiniz. Özellikle çocuklarda hamburger alışkanlığı edinilmeden doğru beslenme çizgisi tercih edilmelidir.