Evde Yapılan Domates Konservelerinde Büyük Tehlike!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte mevsim sebzeleri de tezgahlarda yer almaya başladı. Bununla beraber konserve yapıları da hız göstererek kış hazırlığı olarak devam edecek. Bu dönemde kış için yapılan konserveler risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Evde yapılan konserveler de ölümcül zehirlenmelere neden olan botulismus hastalığı çıkabiliyor.

Mevsimin gelmesiyle birlikte başlayan kış hazırlığında mevsim sebzeleri hanımlarca konservelenerek saklanıyor. Fakat bu konserveler bilinçli olarak hazırlanmadığında ölümle sonuçlanan hastalığa neden olabiliyor. Bu risk faktörünü azalatmak ve daha sağlıklı konserveler tüketmek adına dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut. Öncelikle konserve olarak kesinlikle cam kavanozlar tercih edilmelidir. Cam kavanozlar bakteri üretmemesi için işlemden önce doğru şekilde dezenfekte edilmelidir. Bunun için kaynayan su içerisine kaya tuzu olarak tabir edilen iri tuz ekleyerek kavanozları bir kaç dakika kaynatıp daha sonra bir süre bekletip soğuk sudan geçirerek dezenfeksiyon işlemi uygulayabilirsiniz.  İkinci dikkat edilmesi gereken nokta ise kullanılan kapağın kavanoza tam oturmasıdır. Konservenin mantığı hava almaması durumudur. Bir konservenin hava almaması için kapağının sıkı olması gerekir.  Bu durum için her sene konserve kapakları yenilenmelidir. İşlem sırasında kaynar halde doldurulan konserveler kapağı kapatılıp iki defa ters çevrilir ve daha sonra düz hale getirilerek iyice kapak sıkılanmalıdır. Böylece hava alması engellenmiş olur. İşlemin tamamlanması için  12-72 saat arasında konservelerin bekletilerek kapaklarının hava alması tamamen engellenmesi sağlanır.

Yapılan konserveler kullanılmak istendiğinde kapakta bombeleşme durumu varsa ya da kapak şişmişse konservenin kullanılmaması gerekir. Bu durumda konserve muhtemelen bozulma işlemi yaşamış ve içinde reaksiyon gerçekleşmesi sonucu oluşan hava kapağı şişirmiştir. Kış için hazırlık yapılmak istenirken sağlığınızdan olmak istemiyorsanız konserve uygulamasını doğru bir şekilde yapmalısınız.