Egzama ve Egzamaya İyi Gelen Bitkiler

Şüphesiz ki hem bayanların hem erkeklerin cilt sağlıkları oldukça önemlidir. Dış görünüşümüzün en güzel yansıması olan cildimiz ne kadar sağlıklı olursa görünüşümüz ise o kadar dikkat çekici ve sağlıklı olacaktır. Fakat bazen dış etkenlerden, bazen yaptığımız yanlış bakım uygulamalarından, yediklerimizden, içtiklerimizden, bazende stresten kaynaklı bazı cilt problemleri ile karşılaşmak zorunda kalırız. Bu cilt problemleri hem bizi rahatsız ederken hemde görüntü olarak rahatsız olmamızı ve psikolojik etkilenmemize neden olmaktadır.

Birçok cilt hastalığı ya da kusuru vardır ve bunlardan biride egzamadır. Egzama; çeşitli iç ve dış nedenlerden kaynaklı olarak deri üzerinde kaşıntı ve rahatzılık veren bir cilt hastalığıdır. Birçok cilt hastalığı bulaşıcı özelliklere sahiptir. Fakat egzaman bulaşıcı olmayan bir cilt hastalığıdır. Egzama genital bölge de dahil olmak üzere, eller, ayaklar, kol, yüz gibi vücudun her yerinde çıkabilir. Egzamanın oluşmasında iç ve dış faktörlerin olması etkili olduğu gibi hava kirliliği, stres, sigara ve alkol gibi etkenler hastalığın daha çabuk yaygınlaşmasına ve genişlemesine neden olmaktadır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Sinsi ilerleyen hastalıklardan biri olan egzama, hemen tespit edilmesi için herhangi bir bulgu göstermeyen bu hastalık hastanın kaşıntı duyması ve sürekli kaşıntı ve sürtünme sonucu ortaya çıkmaktadır. Kaşınan bölgede ise zamanla kızarıklık, kepeklenme ve deride kösele benzeri kalınlaşma ile birlikte pul pul deri dökülmeleri ve kabuklu yaralar ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmeyen ve ilerleyen egzamalı bölgelerde zamanla sulanma, ağrı ve açık yaralar ortaya çıkabilir.

Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Her hastalıkta olduğu gibi egzama hastalığında da tanı ve tedavinin yapılması için mutlaka uzman bir doktora danışarak şikayetlerinizi bildirmeniz gerekmektedir. Tedavi edilmeyen ve ihmal edilen durumlarda ise deride geri dönüşümsüz belirtiler meydana gelebilir. Deride kalınlaşma ve deri renginde koyulaşma bazen yıllarca sürebilir. Tedavi uygulanırken ise kaşıntıyı önleyici sistemik ve lokal ilaçlar ve kremler kullanılmaktadır. Bunun dışında hastalığın tetiklenmesinde ve altta yatan herhangi bir hastalık olup olmadığı araştırılarak tedavi yöntemleri uygulanır.

Egzamaya İyi Gelebilen Bitkiler Nelerdir?

Egzamaya iyi gelen bazı doğal bitkilerden destek alabilir ve evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Bazı bitkilerin kaynatarak suyunu elde edip egzamalı bölgeye sürebilir ya da bazı bitkileri ezerek kullanıp krem kıvamına getirerek problemli bölgelere uygulayabilirsiniz.

–  Papatya

– Lavanta çiçeği

– Aloe vera

– Meyan kökü

– Sarı kantaron

– Beyaz dut

– Adaçayı

– Kına

– Isırgan otu

– Süpürge otu

–  Defne yaprağı

– Funda

– Kekik

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

egzama, egzama nedir, egzama nasıl oluşur, egzama tedavi yöntemleri, egzama belirtileri, şifalı bitkiler, egzamaya iyi gelen bitkiler, egzama için evde tarif, egzamaya bitkisel tedavi, egzama için bitkiler, kına, meyan kökü, ısırgan otu, aloe vera, egzama bulaşıcı mı, cilt sağlığı, cilt bakımı