Dondurma kilo aldırır mı?

Yaz aylarının gelmesi başta çocuklar olmak üzere hepimizi sevindirir. Yaz denildinmi hepimiz aklına nasıl güneş, deniz geliyorsa yine aynı şekilde hepimizin aklına lezzetli dondurmalar gelir. Özellikle çocukların yakından ilgilendikleri ve severek tükettikleri dondurmalar yazın müjdesi olurken aynı zamanda bizleri serinletmenin en lezzetli yolu olmuştur. Yaz aylarında sık sık tükettiğimiz dondurma, aynı zamanda akıllarda bazı soruların oluşmasına neden olmaktadır. Bu sorulardan biride dondurmanın kilo alma üzerinde etkisinin olup olmadığıdır.

Dondurma yiyen birçok kişi bu nedenle dondurmanun kalorisini ve kilo almak üzerinde etkilerini merak etmiştir. Oluşum kaynağı süt ve ve bazı meyve tatlandırıcıları olan dondurma, süte göre 3-4 kat daha fazla yağ, yaklaşık yüzde 15 daha fazla protein ve 3-4 kat daha fazla karbonhidrat içermektedir. Bunun dışında fabrikalarda çoklu üretilen dondurmaların içerisinden yapımında kullanılan malzeme içeriği ise, süt veya süt tozunun yanı sıra; şeker, glikoz şurubu gibi tatlılık verici maddeler, bitkisel yağ ve süt yağı, çeşidine göre çikolata, kakao, meyve, fındık-fıstık, karamel gibi besinler, sahlep, kıvam verici, doğal ve doğala özdeş aromalar bulmaktadır. Tatlılar grubunda yer alan ve serinletici özelliği bulunan dondurmalar elbette ki baklava, pasta ya da diğer hamurlu tatlılara nazaran daha düşüktür. Ancak anımsanmayacak kadar az kaloriye sahip olmayan dondurmayı tüketirken ölçülü ve dikkatli davranmakta fayda vardır. Bu nedenle formunuzu korumak ve kilo almamak için aşırıya kaçmamak şartıyla haftada en fazla 2 defa dondurma yiyebilirsiniz. Ancak aldığınız kalorileri yakmak için yürüyüş ya da spor yapmanız bu kalorinin yağa dönüşmesini engellerken dondurma tüketmekten geri kalmamanıza yardımcı olacaktır. Eğer diyet yapıyorsanız bu durumda daha düşük kaloriye sahip olan light dondurmaları tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bunun dışında dondurma tüketmenin ortalama olarak bize vereceği kalori ise; 100 grama denk gelen 2 top sadec dondurma yaklaşık 150 ile 200 arasında kaloriye sahiptir. Ancak çeşitlerine göre dondurmaların kalorilerinin arttığını da unurmayın. Örneğin; karamelli dondurma 265 kalori, çilekli dondurma 180 kalori, çikolatalı dondurma 220 kalori iken limonlu dondurma ise ortalama olarak 160 kaloriye denk gelmektedir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

dondurma, dondurma çeşitleri, dondurma nedir, dondurmanın kalorisi, dondurma kaç kalori, dondurma sağlıklı mı, dondurma kilo aldırır mı, dondurma kilo yapar mı, dondurma şişmanlatır mı, dondurma diyeti etkiler mi, diyette dondurma yenilir mi, dondurma çeşitleri kaç kalori, karamelli dondurma, limonlu dondurma, çikolatalı dondurma, çilekli dondurma