Diyette Yaparken Kabızlık Nasıl Önlenir?

Kilo vermek için diyete başlayan insanların başlarına gelen en büyük sorunlardan biriside aşırı kabızlık sorunudur. Kilo vermek için başladığınız uzun ve engebeli diyet yolculuğunda diyet yapmadan önce normal dönemdeki kadar gıda tüketmediğiniz için midenizde ve bağırsaklarınız da yavaşlama görülür ve bu durum sonucu kabızlık görülür.

Diyet yaparken diyetten uzaklaşma sebeplerinden biri olan kabızlık, size kabus gibi gelecektir. Fakat kabızlığın oluşmasında bazı nedenler vardır. Diyet yaparken kabız olmamak için bazı önlemler alarak diyetinize rahatlıkla devam edebilirsiniz.

Kabızlık nedenleri nelerdir?

– Yüksek oranlarda rafine şeker tüketimi

– Lifli besinlerin az tüketilmesi

– Dışkılamayı sürekli ertelemek

– Bağırsaklardaki iltihabi bir durum, tümör, kanser gibi nedenler

– Uzun süren seyahat nedeni ile tembelleşen bağırsaklar

– İlaçlar

– Gebelik

Bunların dışında diyet yaptığınız için normal beslenme dışına çıktığınızdan metabolizmanızda, sindirim sistemiznide kısa bir sürede olsa alışma dönemi olacaktır. Bu dönemde de kabızlık sorunu ortaya çıkar. Unutmamanız gereken önemli nokta sadece sizde değil kabızlık sorunu, diyet yapan herkesin ilk başta karşılaştığı ortak bir problemdir.

Diyet yaparken kabızlık sorunları ile karşılaşmamak için bunları yapın

– ilk önerimiz size bol bol su tüketmeniz olacaktır. Su tüketmek kabızlığın önüne geçebilmek için en önemli kuraldır.

– Diyet yaptığınız süre içersinde egzersiz ve spor yapmak metabolizmanızı ve sindirim sistemini hızlandıracağı için kabızlığın önüne geçecektir.

– Et kabızlığı tetiklediği için et-tavuk yerine daha çok sebze veya balık tercih edebilirsiniz.

– En etkili tedbir olan, lif içeren yiyecek tüketiminizi artırın.

– Öğle yemeklerinizde özellikle akşam yemeklerinde çorba içilmesini bağırsakları yumuşatarak kabız olmanızı engeller.

– Kayısı, mürdüm eriği, erik, üzüm gibi meyveleri yiyebilirsiniz ya da kompostosunu içebilirsiniz. Diyette olduğunuz için zaten öğün aralarında kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm tüketilmesi diyetinize zarar vermez. Bu nedenle öğün aralarında bir avuç kuru meyve tüketebilirsin fakat aşırıya kaçmama şartı ile.

– Günde 1 tatlı kaşığı keten tohumu tüketebilirsiniz. Keten tohumu bağısakları yumulşatıp çalıştırarak size diyet yaparken karşılaşacağınız kabızlık sorunu için çok faydalı olacaktır. Her gün sabah kahvaltıdan yarım saat önce yiyebilir yada diyet yaparken yediğiniz salatalarınıza üzerine atabilirsiniz.

– Pırasa,ıspanak, bamya, bezelye, kabak ve semizotu gibi sebzelerin içerisinde bulunan bol miktarda ki lifler sayesinde bağısak hareketliliğiniz artacaktır.

– Diyet yaparken sinameki, ada çayı, yeşil çay, mate gibi çaylardan demleyerek tüketebilir ve kabızlığın oluşmasına engel olabilirsiniz.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kabızlık, kabızlık nedenleri, neden kabız oluruz, kabızlıktan nasıl korunurum, diyet, diyet yaparken kabız olmak, diyet yaparken kabız olmamak için ne yemeli, hangi yiyecekler kabız yapmaz