Diyet Yaparken Doğru bilinen Yanlışlar Nelerdir?

DİYETTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Günümüzde pek çok kişide kadın veya erkek fark etmeksizin kilo problemleri ile başa çıkmaya çalışmaktadır. Bu kilolar yaşam şartları, kalıtsal çeşitlilik veya düzensiz beslenme sonucu artmaya başlamakta ve devam ettikçe de başka sağlık sorunlarına da davetiye çıkarmaktadır.

Bu kilolardan kurtulmak için ise çeşitli yollara başvurulmaktadır. Spor salonları, zayıflama çayları. En bilindik ve tercih edilen yöntem ise diyettir.

Diyet yapmak fazla kilolardan kurtularak aynı zamanda kişiyi düzenli beslenme sistemine de alıştırır. Çok fazla kişi diyet nasıl yapacağını bilmediği için doktor tavsiyesinden almaktadır ve doktorların önerdiği listeye göre hareket ederler.

Diyet yaparken dikkatle uyulması gereken kurallar vardır bu kurallara uyulduğu müddetçe kilo vermek daha hızlı ve etkin olacaktır.

Ancak bir çok kişi diyet yaparken doğru yaptım dediği şeylerin aslında yanlış olduğunun farkında olmuyor. Pek çok kişinin yaptığı hatalardan biri diyeti aç kalarak zayıflama yöntemi bilmektedir. Halbuki diyet aç kalarak değil  dengeli ve düzenli beslenme ile oluşur.

Diyetteyken öğünler atlanmamalıdır. Öğünleri atlatan kişiler çoğunlukla fazla takmamakta aksine çok yanlış bir yola başvurarak zaten aç kalarak kilo veriyoruz, daha iyi işte bu öğünü atlattım bu sayede aç kalarak kilo verdim gibi yanlış düşüncelere kapılmaktadırlar. Halbuki öğünler diyet esnasında oldukça önemlidir.

Diyet programı kişiye göre ayarlanmalıdır. Herkes için önerilen programlar genel insan kitlesini kapsar. Ancak sizin fiziksel yapınıza özel olarak diyet programları hazırlanmalıdır. Diğer önemli konu ise diyeti aç kalarak tamamlamaktır. Uzun süre aç kalmak kan ve şeker değerlerinde oynamaya sebep olmaktadır. Bu da daha fazla açlık ve tatlı krizine girmenizi sağlayacaktır. Bu da sizin diyetinizi bozmanızı sağlayabilir.

Başka önemli nokta ise gerekli besinleri aniden kesme. Ekmek gibi besinleri tüketmeyi aniden kesmemeliyiz. Ekmeğin kilo aldırdığı ve şekeri yükselttiği konusunda şüpheler vardır. Aniden ekmek kesimi kandaki glikoz miktarını etkilemektedir. Bunun kötü sonuçları ise daha fazla önemli rahatsızlıkların ortaya çıkmasıdır.

Diğer doğru bilinen yanlış ise light ürünlerdir. Bir çok yerde kalori ve yağ yok diyerek insanları kandırabilmektedirler. Oysaki yağ veya kalori bakımından sıfır olan bir ürün yoktur.

Diyet yaparken diğer yanlış bilinen nokta ise meyve tüketimidir. Diyet esnasında meyve tüketmenin şeker açısından kilo almaya neden olduğu yönünde söylentiler vardır. Aksi halinde diyetteyken meyve ve sebze ağırlıklı olarak tüketilmelidir.

O kadar çok doğru bilinen yanlışlar vardır ki bunlar sırasıyla;

  • Kahvaltıyı atamak gibi yanlış bir yanılgıya düşmektir.
  • Aç halimle spor yaparsam daha çok zayıflarım. Açken spor yapmak kan şekerini düşürür ve bilinci kaybetmeye yol açar.
  • Şekerim düştü tatlı yemeliyim algısı da yanlıştır. Vücudun şeker ihtiyacını kaybetmemesi için meyve tüketilmelidir.
  • Maydanoz suyu zayıflatır. Maydanoz suyunun zayıflatması konusunda henüz tam bir bilgi yoktur. Sadece idrar sökme özelliği yönüyle sıkça bahsedilir.
  • Aç karnına limonlu su içmek kişiyi daha hızlı zayıflayacağı yanılgısına düşürür.
  • Akşam 6’ dan sonra yemek yersem kilo alırım algısı da yanlıştır.

Bunun gibi bir çok sebep vardır. Bu gibi şeyler artık neredeyse batıl inanç gibi bir şeydir. Diyet sırasında doğru bilinen ama aslında yanlış olan bilgilere dikkat edilmeli ve ona göre diyet yapılmalıdır.