Diş şişmesi neden olur?

Diş şişmesi neden olur?

Diş kökü ve çevre dokuları tehdit eden, kısa ancak ciddi bir şekilde bölgesel olarak süren, ağrıya ve ateşe sebebiyet veren, diş çürümesinin zamanında doğru şekilde tedavi edilmemesinden kaynaklı olarak husule gelen şişliklere diş apsesi denir. Çoğu kişi diş çürümelerini ciddiye almadığında, çürümeye sebep olan bakteri diş özünü enfekte eder ve zamanla diş köküne çevre kemiklere doğru yayılma yapar. Eğer ki, enfeksiyon diş kemiğine ulaşmadan tedavi edilirse hasta hafifi şikayetler sorunu atlatırken, tedavi edilmediği ve diş kemiğine ulaştığı zamanlarda diş kaybı husule gelir.

Diş şişmesi nedenleri

Diş pulsasının iltihaplanması sonucu oluşan diş şişmesi oldukça ağrılı bir süreç olmakta ve iltihap kök ucuna yayıldığı zamanlarda diş dikey basınçlara karşı hassas durumuna gelmektedir. Şişliğin içindeki iltihabi sıvı çok akışkan olduğundan mukoza altındaki zayıf bölgelere rahatlıkla yayılmaktadır. Bu sıvı mukoza ya da deriyi delerek dış ortama doğru açılma gösterir ve buna fistül verme sorunu denir.

Diş şişmesine sebep olan bakteriler dişlerde enfeksiyon riskine yol açmasını istemiyorsanız, ağız ve diş temizliğine çok dikkat edilmeli, her yemekten sonra ve gece yatmadan önce dişleri fırçalama alışkanlığı edinmeli, dişleri fırçalarken damak ve dili de fırçalamalı, sigara içmemeli, çok sıcak ya da çok soğuk içecekler ve sert yiyecekler çok fazla tüketilmemelidir.

diş apsesi, diş apsesi neden olur, diş apsesi nedenleri, diş apsesi sebepleri, diş şişmesi, diş şişmesi nedenleri, diş şişmesi niçin olur, diş şişmesi sebepleri