D Vitamini ve Kemik Hastalıkları

D vitamini kemik sağlığı açısından en önemli vitamindir. Vücut için çok önemli görevleri vardır. Güneşin etkisinde derinin altındaki kolesterolde ortaya çıkan bir vitamin olan D vitaminin D2 ve D3 olmak üzere iki çeşidi vardır. Peki D vitaminin vücut açısından önemli rolleri nelerdir? Eksikliği durumuyla ne gibi sorunlarla karşılaşılır? Hangi besinler D vitamini açısından zengindir?d-vitamini-ve-kemik-hastaliklari

Görevleri

D vitamini vücutta kalsiyumu kontrol eden bir hormona dönüştürülür. Bütün görevleri kalsiyumla ilgilidir. Kemikler için gerekli olan kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilimini ve bunların kemiklere ulaşmasını sağlar. Bu minerallerin kemikler tarafından alınmasını kolaylaştırır.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini çocukların yetişkinlerden daha çok ihtiyaç duyduğu tek vitamin özelliğindedir. Bu vitaminin eksikliği durumunda çocuklarda raşitizm görülür. Bu hastalığın belirtileri ilk dişin çıkışının gecikmesi, kafa tasının çeşitli yerlerinde yumuşamalar, duruş bozukluğu ve yürüyüş sırasında kemiklerin sıra dışı eğilmesidir.

Yetişkinlerde D vitamini eksikliği durumda ise osteomalasi yani kemik yumuşaması görülür. Temelde raşitizm ile aynı olan bu hastalıkta yetişkinlik kemik gelişimi görülmediğinden özelliklerini farklı şekilde gösterir. Bu hastalıkta kemikler yumuşar ve kolayca kırılabilir hale gelir.

Bu hastalıklar gelişmiş ülkelerde çok sık rastlanan hastalıklar değildirler çünkü D vitamini desteği sağlık politikasında halkın sağlığını koruyabilmesi açısından önem verilen unsurlardandır.

Morina balığı, somon, ringa balığı, süt, yumurta, tereyağı, karaciğer, peynir ve karaciğer D vitamini bakımından zengin besinlerdir.

Tehlike Altında Olanlar

D vitamini desteğine ihtiyaç duyabilecek ve eksiklik tehlikesi altında olan insan gruplarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Katı vejetaryenler
  • Kapalı kıyafet giyilen ve D vitamini içeren besinlerin yenilmediği kültüre mensup insanlar
  • Az yeme alışkanlığı olan ve eve bağımlı yaşlılar
  • Kış mevsiminde emziren ve sütünde D vitamini eksikliği görülen anneler