Çocuklarınıza Kahvaltıyı Sevdirin!

Anne ve çocuklar arasında en çok yaşanan problem yemek yeme kavgasıdır. Özellikle kahvaltının önemli bir öğün olduğunu bilen anneler çocuklarına kahvaltı yaptırabilmek için bin bir takla atarlar. Çocukların hemen hemen hepsinin kahvaltıyı sevmediğini ve kahvaltı masasından kaçmalarına şahit oluruz. Peki çocuklar neden kahvaltı yapmayı sevmezler?

Annelerin ortak sorunu olan kahvaltı krizleri, zorla yedirilen yemekler bir süre sonra çocuklara işkence gibi görünür ve yemek yemeği isteği daha da azalır. Bu nedenle öncelikle çocuklara kahvaltıyı sevdirmeye ve onlara kahvaltının vücudumuz için neden önemli olduğunu açıklayın. Ayrıca siz anneler sadece kahvaltı yaptırmak değil dengeli kahvaltı yaptırmanın daha önemli olduğunu unutmayın.

Bunlara Dikkat Edin

Çocukların kahvaltı masasını terk etme nedenlerinden biri beklide onlara cazip gelmeyen tabakların olması olabilir. Bu nedenle çocuklarınıza kahvaltıyı sevdirmek için faydalı besinler ile daha renkli ve süslü tabaklar hazırlayabilirsiniz. Sabah kalkar kalmaz iştahı açık olmayan çocuklar kahvaltı hazırlanana kadar bir takım oyuncaklar ile oyalanır ya da televizyon karşısında çizgi film izlerler. Bu nedenler kahvaltı hazırlama sürenizi çok fazla uzatmamanızı öneririz. Çocuklarınıza televizyon karşısında yemek yemenin doğru olmadığını yemeğini yemesi sonucunda bir takım yöntemlerle ödüllendirebileceğinizi deneyin. Anne ve babaların yaptığı en büyük yanlışlardan biri henüz kahvaltı yapmamış çocuğa abur cubur vermesi ya da ısrar eden çocuğa sessiz kalmasıdır. Abur cubur yemeyi öğünlerden sonra yiyebileceğini söyleyin ya da ödül olarak kullanın. En önemli husus çocukların kahvaltı ya da diğer öğünlerden iyice uzaklaşmaması için çok fazla baskı uygulamayın.

Çocuklar için Hazırlayabileceğiniz 3 Dengeli Kahvaltı Örneği:

1-Simitli kahvaltı

1 bardak süt

Domates salatalık

1 adet ev yapımı simit

2 taze incir

2-Poğaçalı kahvaltı

Ev yapımı peynirli mini poğaçalar

Taze sıkılmış portakal suyu

Domates salatalık

1 yumurta

3-Omletli kahvaltı

Zeytin ezmeli ve krem peynirli sandiviç

Domates salatalık

Maydanozlu omlet

3 zeytin

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

kahvaltı, kahvaltı örnekleri, çocuklara kahvaltıyı sevdirmenin yolları, kahvaltının önemi, çocuklar neden kahvaltı yapmak istemez, çocuklar için dengeli kahvaltı