Çatlayan Ellere Evde Çözüm

Kışın gelmesi ve havaların aniden soğuması sadece vücudumuzu hastalık konusunda etkilemek ile kalmayıp ellerimizin çatlayıp kurumasına da neden oluyor. Özellikle uzun süre dışarıda kalanlar, açık havada çalışanlar, otobüs durağında uzun süre bekleyenler, eldiven kullanmayanların ellerinde mutlaka bir süre çatlama ve kuruma  oluşur. Özellikle bayanların titizlikle korudukları elleri en önemli aksesuarlarından biridir.

Çatlayan ellerinizin yumuşak ve kadife misali pürüzsüz olmasını istiyorsanız mutlaka el bakımınızı düzenli olarak yaptırmalısınız. Sadece yapılan el bakımlarıyla kalmayarak günlük hayatta kendi el bakımınıza kendiniz dikkat etmelisiniz. Ellerin soğuk havaya karşı kurumasının ve çatlamasının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin ellerin sadece çatlamasıyla kalmayıp aynı zamanda küçük şeritler halinde yarılmasına ve kanamasına da neden oluyor.

Peki ne yapmalıyız?

– Kışın mutlaka eldiven kullanmalısınız.

– Dışarı çıkmadan önce bir miktar el kremi sürerek ve eldiven kullanarak dışarı çıkarsanız ellerinizin çatlamasını önleyebilirsiniz.

– Gündüz yeteri kadar nem sağlamayarak çatlayan ve kuruyan ellerinizi gece yatmadan önce besleyici ve nemlendirici özelliği olan kremleri sürerek ve elinize çorap ya da benzeri bir şey geçirerek uyursanız gece boyunca ellerinizdeki nem oranı artacak ve sabak yumuşacık olacaktır.

– Sürekli elleriniz temizlik malzemelerinin içerisinde ise malzemelerin kimyasal içerikli olması sebebiyle ellerinizde mutlaka kurumalar, çatlamalar ve hatta yaralara olacaktır. Bu nedenle özellikle temizlik malzemelerini kullanırken plastik eldiven kullanmaya özen gösterin.

– Sabun seçimi önemlidir. Sıvı sabunların antibakretiyel özellikli bileşenlere sahip olması nedeniyle ellerinizde çatlamalar ya da kurumalar olabilir. Bu nedenle sabun kullanmanızı ve hatta doğal içerikli bitkisel sabunları kullanmanızı tavsiye ederiz.

– Zaman zaman kuruyan ellerinize el banyoları yaptırarak rahatlatabilirsiniz. Mesela, bir miktar ılık su içerisine biraz limon sıkabilir, lavanta yağı ekleyebilir ve ellerinizi 15 dakika içerisinde bekleterek yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

– Geceleri uyumadan önce bir miktar badem yağı ya da kayısı çekirdeği yağı ellerinize ve tırnaklarınıza sürerek ellerin yumuşamasını tırnakların ise güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

–  Yapılan manikürler ve bakım masajları ayrıcan ellerinizin canlanmasını sağlayacaktır.

– Evde yapacağınız el maskeleri ile ellerinizin nemini koruyabilir ve kadife kadar pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin;  yemek kaşığı pirinç ununu biraz sütle bulamaç haline getirin. 1 yemek kaşığı jojoba yağını (veya gliserin) elinizin üzerine yayın ve üstüne pirinç unu bulamacını ekleyin. 10 dakika bu şekilde bekledikten sonra ellerinizi ılık suyla yıkayın. 

– Yine çatlayan ve kuruyan eller için evde yapabileceğiniz pratik bir öneri daha. Ellerinize vazelin sürün ve bir poşetle ellerinizi hava almayacak şekilde sarın. Yarım saat beklettikten sonra ellerinizdeki yumuşama sizi çok şaşırtacak.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

cilt bakımı, cilt sağlığı, el bakımı, el ve ayak bakımı, sağlıklı cilt nasıl olmalı, evde cilt bakımı, evde maske yapımı, bakımlı eller, el sağlığı, ayak sağlığı, kuru ve çatlayan eller için ne yapmalı, eller neden çatlar