C Vitamininin Yararları

C vitamini suda çözünen ve vücudumuzu bir çok hastalıktan koruyan çok önemli bir vitamindir.  Dünyada en çok kullanılan vitamin desteği C vitamini desteğidir. Peki C vitamini bu kadar önemli kılan şey nedir? Vücudumuzda nerede görev yapar? Bizi hangi hastalıklardan korur?C Vitaminin Yararları

Görevleri

  • Kolajen oluşumunda görev alır,
  • Büyüme, doku onarımı ve yara iyileşmesini destekler,
  • Antikor yapımına ve beyaz kan hücrelerinin stimülasyonunda yer alır,
  • Böbreküstü bezlerde hormon üretiminin gerçekleşmesine katılır,
  • Demirin emilimi ile onun kemik iliği, karaciğer ve dalakta gerektiği kadar biriktirilmesini sağlar.

Siyah kuş üzümü, portakal, mandalina, yeşil biber, karnabahar, mango, üzüm suyu, tatlı patates, domates ve muz  C vitamini bakımından zengin besinlerdir.

C vitamini vücutta daha çok anti-oksidan olarak görev yapar. Bu nedenle serbest radikallerin üzerinde çok etkilidir. Serbest radikaller, kanser ve kalp hastalığına neden olduğunu düşünülen tahrip edici ve çok zararlı moleküllerdir. C vitamini eksikliği durumunda kanser ve kalp hastalığına yakalanma riski artmaktadır.

Destek Nedenleri

C vitamini eksikliği durumda iskorbüt denilen bir hastalık çıkar, C vitamini bu hastalığın tedavisinde kullanılır. Lakin iskorbüt günümüzde çok nadir görülen bir rahatsızlıktır.

Enfeksiyon: Enfeksiyona karşı C vitamininin koruyucu bir görev yaptığı bilinen bir gerçektir. Ancak enfeksiyon kapıldığı takdirde vücudun C vitamini değerlerinde ciddi düşüşler görülür. Bu nedenle enfekte olmuş kişilerin C vitamini desteği alması gerekmektedir.

Cerrahi Müdahale:  C vitamini doku onarımında görevli bir vitamindir. Ameliyat yaralarının iyileşmesi için C vitamini gereklidir. Kemik kırıklarında ise kemiğin doğru kaynayabilmesi için gerekli olan şeydir.

Diş Çekimi; diş çekiminden önce ve sonra alınacak olan C vitamini desteği diş etlerinin iyileşmesini hızlandıracaktır.

Anemi: C vitaminin demir minerali üzerindeki görevleri bakımında anemi tedavisinde C vitamini çok önemli bir yer tutmaktadır.