Bilinçli Egzersiz Yapmanın Yolları

Kilo verme aşamasındayken diyette olduğumuz kadar egzersizlerimizde de bilinçli olmalıyız. Çünkü her ikisi de vücudumuzun kaldırıp kaldıramayacağı durumlarla alakalıdır. Diyet seçiminin farklı olması gerektiğini bilenler çoğunlukta, fakat sporda daha önce bunlara hiç dikkat etmeyen insanlarda çoğunlukta. Öncelikle herkesin egzersiz gereksiniminin bir diğerinden farklı olduğunu kavrayın.

egzersiz_3423e2fb-2670-4a81-87fc-ff08da959911_1

Hangi egzersiz ne sıklıkta, hangi yoğunlukta, ne kadar yapılmalıdır?

Büyük kas gruplarının kullanıldığı yürüyüş, bisiklet, koşu, yüzme gibi aktiviteler sağlık için daha faydalı bulunmaktadır. İspatlanmış herhangi bir problemi bulunmayan bireyler bu sporları ideal olarak her gün yapılmalıdır. Bu konulardaki en iyi davranış bir yaşam alışkanlığı haline getirilmesidir.

egzersiz_65aa8f76-51b6-4035-b6d5-940145e868db_1

Egzersizin en az yarım saat, ideal olarak 45 dakika sürmesi gereklidir. Efor süresince egzersiz herhangi bir kesintiye uğramamalıdır. Örneğin tempolu yürüyüşlerde 20 dakika kadar egzersize devam ettikten sonra 10 dakika soluklanma gibi verilen aralar egzersizin etkinliğini sıfıra indirmektedir.

egzersiz_e0ef76a0-02d7-4752-9b2a-cbc8bc55616b_1

Yaptığınız sporun eforunun yoğunluğu siz egzersiz yaparken ıslık çalmanızın veya yanınızdaki ile konuşmanızın mümkün olacağı bir egzersiz şiddetinde olmalıdır. Hayat boyunca sağlıklı bir yaşam sürmeniz için sporu yaşam felsefeniz haline getirmelisiniz.

Sizde kendi vücut tipinize göre sporunuzu seçebilir ve hem sağlıklı kontrol ve kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

Egzersizin faydaları, egzersiz seçimi, egzersiz ile kilo verme, kalça eriten egzersizler,  egzersiz ile zayıflama, yüzme ile zayıflama, koşu ile zayıflama, voleybol ile zayıflama, kas yapan sporlar, kas yapmanın zararları, sağlıklı kilo vermek, zayıflama tüyoları, diyetisyen sitesi, diyetisyen merkezi.