Basenlerin Erimesine Yardımcı Egzersizler

Türk erkeklerinin en büyük problemi göbek bölgesindeki yağlanma iken Türk bayanlarının en büyük problemi ise basenlerde oluşan fazla yağlanmadır. Genellikle uzun süren hareketsiz kalmaya ya da uzun süre oturarak çalışmaktan kaynaklanan basen bölgesindeki yağlanma hem kişiyi rahatsız ederken hemde çirkin bir görüntü sergilemesine neden olmaktadır. Hemen hemen tüm bayanların ortak problemlerinden biri hale gelmiş basen bölgesinde ki fazla yağlanma aynı zamanda kişinin kıyafet seçerken zorlanmasına da neden olmuştur.

Her ne kadar fazla yağlanmanın olduğu basen bölgesinin erimesi imkansız gibi görülsede aslında sanıldığı kadar zor değildir. Eğer sizde basen bölgesinde ki çirkin görüntüden rahatsız oluyorsanız öncelikle sizi zorlamayacak bir diyet programı seçin ve bu diyet programına mutlaka uyun. Basen ve bacak bölgesinde ki yağlanmanın erimesine yardımcı olacak en etkili çözüm ise yürüyüş yapmaktır. Bacak kaslarının ve dolayısıyla basenlerin çalışmasını sağlayan yürüyüş aynı zamanda diğer bölgelerdeki fazla yağlarında erimesine yardımcı olacaktır.

Tüm bunların dışında evde basit egzersizler ile ve özellikle basen bölgesindeki yağların hızla çalışıp erimesini sağlayacak bazı hareketleri yaparak basen bölgesinin sorun olmasından kurtulabilirsiniz.

İşte evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz basen eriteceğiniz bazı egzersizler;

1- İlk olarak, sırtüstü bir şekilde bir sandalyenin önüne uzanın. Topuklarınızı sandalyeye koyun ve denge sağlayabilmek için kollarınızı iki yana uzatarak yerden destek alın. Sağ bacağınızı yere 90 derece olacak şekilde havaya kaldırın. Kalça kaslarınızı sıkın ve kalçanızı yerden yavaşça kaldırın. İki üç saniye bekleyin ve kalçanızı yere geri indirin. Sağ ayağınız havada iken yapacağınız 20 tekrardan sonra, diğer ayağınızı havaya kaldırın ve 20 tekrar da bu şekilde yapın.

2- İkinci hareket olarak, bir sandalye alın ve önüne geçin. Ellerinizi belinize koyun, sağ ayağınızla sandalyenin üstüne çıkın. Sol topuğunuzu olabildiğince arkaya doğru kaldırın. Sol ayağınızı yere indirin ve doğrulun. Sağ ayağınızı yere indirin ve diğer ayağınızın arkasına yere koyun. Sonrasında tek ayağınız önde çömelin. Sağ ayağınızı sandalyeye tekrar koyarak tekrarlar yapmaya başlayın. 10 tekrar bir bacak, 10 tekrar diğer bacak yaparak hareketi tamamlayın. 

3- Üçüncü harekette ise sandalyenin arkasına geçin ve ellerinizle sandalyeyi tutun ve parmak uçlarınıza kalkın. Belinizi düz tutarak sandalyeye ağırlığınızı verin ve sol ayağınızı diğer bacağınızın dizinin hizasına kaldırın ve yanaştırın. Vücudunuzu dik tutmaya gayret ederek, kıvrık duran sol dizinizi dışa doğru açarak gerin. İyice gerdikten sonra önceki konumuna geri getirip hareketi tekrarlayın. Bu hareketi yaparken sürekli parmaklarınızın ucunda durmanız çok önemlidir. 10 veya 12 tekrar yapıp bacak değiştirin ve hareketi tamamlayın. 

4- Dördüncü harekette ise sandalyenin önüne geçin ve arkanızı dönün. İki adım ileri giderek elleriniz belinizde olmak üzere pozisyonunuzu alın. Sol ayağınızı arkaya doğru kaldırın ve sandalyenin üstüne koyun. Sağ dizinizi kırarak dik bir şekilde yere doğru çömelin. Sağ dizinizin ayak parmaklarınızın gerisinde kalmasına özen gösterin. İki üç saniye kadar bu pozisyonda bekleyin ve sonra dikelin. Her ayağa 15 tekrar yaptıktan sonra hareketi tamamlayın.

5- Son hareketi tamamlamak için, sandalyenin önüne geçin ve kollarınızı yanlara salın. Kollarınız yere paralel olarak bacaklarınız yere dik bir şekilde yapabildiğiniz kadar çömelin. Yavaşça çömelin ama aniden doğrulun. Doğrulur doğrulmaz kollarınızı yukarı kaldırın ve parmak uçlarınızda yükselin. Biraz bekledikten sonra aynı hareketi tekrarlayın. Bu hareketi de 15 kez tekrarlayın ve egzersizleri bitirin.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diyet, egzersiz, doğru egzersizler, basen, basen eritmek, basen eritme, basen eritme hareketleri, basen neresi, basen nedir, basen hareketleri, basen nasıl erir, basen eritme yolları, basen azaltma egzersizleri, basen bacak inceltme, basen bölgesi, basen baldır eritme hareketleri