B Vitamini Eksiklikleri ve Belirtileri

B vitaminleri sinir sistemi, etkin sindirim ve ruh sağlığı üzerinde görev alırlar. Eksiklikleri durumunda ise klinik semptomlar görülse de vitamin desteğiyle bu semptomlardan geri dönüşler yapılabilir. Stresli bir yaşam tarzı B vitamine olan ihtiyacı arttırır. Peki B vitaminlerinin  görevleri nedir? Bu vitaminlerin eksikliklerinde ne gibi sonuçlar ve hastalıklar ortaya çıkar?B Vitamini Eksiklikleri ve Belirtileri

B1 (TİAMİN)

En önemi görevi enerji üretimine katılmaktır. Besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde yer alır. Yağdan alkolden ve karbonhidratlardan enerji oluşumunda rol alır.

B1 Eksikliği: . Alkol kullanımı tiaminin etkisini kaybetmesine sebep olur. Ciddi tiamin eksikliği durumunda  beriberi denilen ölümcül bir hastalık oluşur. Beriberinin belirtileri kas güçsüzlüğü, iştahsızlık, halsizlik,bulantı, kalp ve akciğere hasar verebilecek sıvının vücutta birikmesidir. Hafif eksikliklerde depresyon, hafıza sorunları ve yorgunluk hali görülür.

Bulunduğu besinler: kepekli ekmek, zenginleştirilmiş kahvaltılık  tahıl, kuru soya fasulyesi, maya özü, peynir,pirinç, patates, süt ve tavuk..

B2 (RİBOFLAVİN)

B2 vitamini oksijen yardımıyla yağlar, proteinler  ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesini sağlar.

B2 Eksikliği: B2 vitamininin en büyük kaynağı hayvansal besinlerdir ve bu nedenle eksiklik tehlikesi altında olanlar et tüketmeyenler yani vejetaryenlerdir.  Eksikliğinde dudaklarda ağrı ve yanma görülebilir, dil hastalıkları oluşabilir. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve görme bozuklukları olabilir.

Bulunduğu besinler: tavuk, maya özü, buğday özü,kuzu ciğeri, buğday özü, süt,peynir, süt ve peynir.

B3(NİYASİN)

B vitamini grubundan bir vitamin olarak iki enzimin oluşmasına katılır ve yiyeceklerin enerjiye dönüşmesinde çalışır.

B3 Eksikliği:  Bu vitaminin eksikliği durumunda ölümcül pelagra hastalığı gelişir. Bu hastalığın en önemli belirtileri sinir sistemi bozuklukları ve güneş gören deride simetrik yaraların oluşmalarıdır. Eksikliğin derecesinin daha düşük olduğu durumlarda , yorgunluk, depresyon ve hafıza kaybı oluşur.

Bulunduğu besinler: ekmek, peynir,kahvaltılık zenginleştirilmiş tahıl,  patates, et ve et ürünleri, süt, yoğurt ve yumurta…

Gut, diyabet, mide ülseri, karaciğer hastalıkları bulunan insanlar B3 vitamin desteği kesinlikle kullanmamaları gereklidir.

B5 (PANTOTENİK ASİT)

B5 vitamini de niyasin gibi yiyeceklerden enerji oluşturulmasında görev alır. Sinir sisteminde bazı hormonların çalışmasında , bağışıklık sisteminde yer alır. Bunun yanında ise böbrek üstü bezi fonksiyonlarında rol oynar ve antikorların üretiminde de çok önemlidir.

B5 Eksikliği:  B5 eksikliği henüz bir hastalığa neden olarak tanımlanmamıştır. Eksiklik durumunda sadece yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü, halsizlik görülür.

Bulunduğu besinler :  Bira mayası, Maya özü, buğday kepeği, yumurta, fındık, tavuk ve zenginleştirilmiş tahıl..

B6 ( PİRİDOKSİN) 

Protein enzimlerinde önemli bir rolü vardır  ve enerji üretimi, yağ metabolizması, merkezi sinir sistemi aktivitesinde  hemoglobin üretimi görevlidir.

B6 Eksikliği:  Eksikliğinde burun, ağız ve gözler çevresinde pul pul kabuklu yağlı bir cilt oluşması görülür. Beyaz kan hücrelerinde eksilmeler ve bir tip anemi oluşur. Bu vitaminin adet döneminde gerginliğin azaltmasında da ilaç destek olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Bulunduğu besinler: tüm hayvansal ve bitkisel besinlerde  vardır.

B12 (KOBALAMİN)

B12  kobalt içerir. Ölümcül anemiyi önleme yeteneği olduğu için  dolayı ölümü önleyici faktör olarak bilinir. DNA sentezinde görev almaktadır, özellikle kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde gereklidir.

B12 Eksikliği:  B12 eksikliği ölümcül anemiyi ortaya çıkmasına neden olmaktadır. B12 eksikliği belirtilileri çoğu zaman kendini gizlediği ve geriye dönüşü olmayan nörolojik hasarlara neden olduğu bilinmektedir.

Bulunduğu besinler: kuzu ciğeri, balık, biftek, kuzu eti,tavuk , yumurta, maya özü..  B12 bitkisel besinlerde bulunmazlar.