Az Su İçmek Böbrek Taşı Yapıyor!

Yaşam kaynağımız olan ve neredeyse tüm organların sağlıklı bir şekilde işlevini gerçekleştirmesini sağlayan olmazsa olmaz içeceğimiz su, aynı zaman da sağlıklı yaşamın bir parçasıdır. Yağmur sularının barajara dolması ya da toprak altında doğal şekilde biriken su, hem tüketim hem de günlük işlerimiz için olmazda olmazımızdır. Özellikle sağlıklı bir yaşamın parçası olan su, aynı zamanda temizlik ve hijyen gibi konularında olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Özellikle sağlık uzmanları tarafından sıkça tüketilmesi önerilen su özellikle birçok hastalığa karşı önlem almamız konusunda bizlere yardımcı olmaktadır. En çok böbreklerin çalışmasına yardımcı olan su bu nedenle tüketilmemesi durumunda böbrek hastalığının temel sebeplerinden biri olmuştur. Bu hastalıklardan biride yeteri miktarda su içilmemesine bağlı olarak ortaya çıkan böbrek taşı sorunudur. Yediğimiz besinlerden ve vücudun kendi kimyası gereği böbreklerde ve idrar yollarında kum oluşabilmektedir.

Ancak bol su içilmesi bu kumun idrar yolları ile dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Yeteri kadar su içilmeme durumunda ise oluşan bu kumlar zamanla birleşerek taş oluşumuna neden olmaktadır. Özellikle böbreklerde ağrı, sancı oluşmasına, idrar yaparken yanma hissi ve ağrı oluşmasına neden olan bu durum kişinin günlük işlerini yaparken bile zorlanmasına ve hatta yataktan çıkamamasına bile neden olmaktadır. Bu nedenle su içmeme durumunda bir süre sonra böbrek taşı, idrar yollarında kum gibi hastalıklar ile karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle gerekli uyarılarını yapan uzmanlar özellikle gün içerisinde yetişkin bir bireyin 2-2.5 litre su içmesini önermiştir. Ancak bu miktarın çok çok üstüne çıkmanız ise daha farklı olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle önerilen miktarda tüketmeniz böbrek sağlığı açısından yeterli gelecektir. Bunun dışında son zamanlarda sıkça konuşulan konulardan biride soda ya da maden suyunun böbrek taşı düşürme üzerinde etkisi olduğu ve böbreklerin çalışmasına etkisi olduğu olmuştur. Bu konuda kısaca açıklama yapmak gerekirse maden suyu; içerisinde doğal mineralleri bulunduran doğal bir içecek olması nedeniyle sağlık yönünden de oldukça faydalı bir içecek olup kum dökme ya da taş düşürme üzerinde de etkisi olduğu uzmanlar tarafından söylenmiştir.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;
su, su içmenin önemi, suyun faydaları, suyun sağlık açısından önemi, su içmek, su tüketmek, H2O, H2O nedir, sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme, sağlıklı içecekler, böbrek, böbrek taşı, böbrek taşı nasıl düşer, kum, idrar yollarında kum, soda, böbrek taşı nedir, böbrek taşı nasıl oluşur, böbrek taşı nasıl geçer, taş düşürmek, taş düşürme yöntemleri, soda, maden suyu, sodanın faydaları, maden suyunun faydaları