Ayak Bakımı için Bitkisel Çözüm

Günlük koşuşturmalar, yorucu yürüyüşler, günlük işlerin yapılması derken gün boyu ayaklarımız devamlı çalışmak zorunda kalır. Özellikle kış aylarında sürekli kapalı kalan ayaklar hava almaması nedeniyle şişer ya da bazı reaksiyonlar gösterir. Vücudumuzun tüm yükünü çekerek gün içerisinde yorunlan ayaklar gün sonunda ağrılar ve sızlamalar ile kendini gösterir. Tüm günün yorgunluğunu gece yatağımıza yattığımızda birçoğumuz ayaklarımızın ağrıması ile anlarız.

Nasıl saçlarımıza, ellerimize, cildimize belirli zaman aralıkları ile bazı bakımlar yapıyorsak aynı şekilde ayaklarımıza da bazı bakım yöntemlerini uygulayarak ayak sağlığımızı korumamız gerekmektedir. Ayak sağlığı için bazı bakımları güzellik salonlarında yaptırabileceğimiz gibi evde doğal yöntemler ile de yapabiliriz. Ayak sağlığının önemsenmemesi ileri ki dönemde mantar gibi, ayak kokusu gibi bazı ayak sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle haftada 1 sefer ayak bakımınızı yapmaya özen göstermenizde fayda vardır.

Sıcak-Soğuk Su ile Ayak Banyosu 
Ayaklarınızı 5 dakika 42 derecedeki suya, 10 saniye 15 derecedeki suya sokun. Bu işlemi sırasıyla toplamda 5 kez uygulayın. Bu yöntem ile yapılan ayak banyosunun dolaşım bozukluğuna, migrene, uykusuzluğa, selülite iyi geldiği söylenmektedir.

Nasır için 
– 250gram tereyağı 
– 100 gram aynı sefa bitkisi 
– 1 tatlı kaşığı lanolin 
250 gram tereyağını kısık ateşte eritin üzerine 100 gram aynı sefa bitkisini ekleyin. 1gün bekletin. Ertesi gün karışımı tekrar kısık ateşte eritin. Eritme işlemi yaparken içine 1 tatlı kaşığı lanolin ekleyip 5 dakika kaynatın. Karışımı nasırlı bölgenize her gün uygulayın.

Topuk Çatlakları için

–  Yeteri kadar vazelin

– 5 tane asprin

Aspirinleri çay tabağında çay kaşığı ile ezdirip krem kıvamında oluncaya kadar vazelin ilave edin. Çatlak olan bölgelere hazırladığınız karışımı sürün ve 4 – 5 saat ayaklarda bekletin. 2 günde 1 bile bu karışımı ayaklarınıza sürdüğünüzde topuk çatlaklarının giderilmesi sağlanacaktır.

Topuk Dikeni için

 3 yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzüm çekirdekleri ile beraber dövdükten sonra akşam yatmadan önce bir tülbent veya gazlı bezle topuğunuza sarın. Sabah sargı çıkarılacak. Üç gün uygulanacak.

Ayak Terlemesi için

– Büyükçe bir kaba su doldurulur. Üzerine 1 avuç adaçayı ilave edilip, kaynatılır. Ilıdıktan sonra bu su ile ayak banyosu yapılır.

– Bir çorba kaşığı pudraya 7 damla kekik yağı damlatıp, ayaklarınızı ovun.

– Patatesleri su ile haşladıktan sonra suyu ile ayaklarınızı yıkayarak ayak terlemesi sorununu çözebilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

ayak bakımı, ayak bakımı nasıl yapılır, ayak bakımı için öneriler, ayak terlemesi nasıl geçer, ayak kokusu nasıl geçer, nasır nasıl geçer, topuk dikeni nasıl geçer, topuk çatlaması nasıl geçer, evde ayak bakımı, evde ayak bakımı için tarifler