Alabaş Sebzesinin Faydaları

Vitamini ve minareli bol olup, kalorisi de az olduğundan dolayı dengeli beslenmede kullanışlı bir besin olarak kabul edilmiştir. İçeriğindeki vitamin ve minerallerle astım, kanser, katarakt, yüksek tansiyon (hipertansiyon), böbrek taşı, gözde leke, sinir sistemi hastalıkları ve felce iyi geldiği görülmektedir.

alabaşVitamini ve minareli bol olup, kalorisi de az olduğundan dolayı dengeli beslenmede kullanışlı bir besin olarak kabul edilmiştir. İçeriğindeki vitamin ve minerallerle astım, kanser, katarakt, yüksek tansiyon (hipertansiyon), böbrek taşı, gözde leke, sinir sistemi hastalıkları ve felce iyi geldiği görülmektedir. Bol lifli bir içeriğe sahip olan alabaş; A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri yönünden oldukça zengin olmaktadır. Aynı zamanda bol miktarda selenyum, demir, fosfor, kalsiyum, sodyum ve potasyum içermektedir.

hamile-bayan-

İnsan sağlığı açısından çok önemli faktörleri içinde bulunduran alabaşın faydalarından bahsedecek olursak şunlardan bahsedebiliriz. Aynı familyadaki diğer sebzeler gibi, bedenin bazı kanser hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirger. Bu kanser türleri arasında akciğer kanseri ve kalınbağırsak kanserinden söz edilebilir. İçerisindeki antioksidan maddesi sayesinde kalp hastalığına yakalanma, felç geçirme durumu ve katarakt hastalığına tutulma risklerini de önemli ölçüde azalttığı görülebilir. İçeriğinde bulunan fazla miktarda demir ve folik asidi ile, kansızlığı ve ayrıca hamile bayanların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığı bulunduran çocuk doğurma riskini olabildiği kadar aza indirger. Bol miktarda potasyum bulundurduğu için, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

turpgillerAynı zamanda böbrek ve safra kesesinde taş düşürme, ses kısıklığına, bademcik enfeksiyonuna, romatizma rahatsızlıklarının hafifletilmesinde ve emziren bayanların süt artırmada yararlıdır. Ayrıca sıkılarak elde ettiğiniz alabaş suyu, öksürüğe ve bronşite iyi gelmektedir. Şekli ve tadı biraz şalgama, az da olsa turba benzeyen alabaşın yumruları genellikle açık yeşil ya da eflatun renginde olmaktadır. Yumruların büyüklüğü ise 300 gram ile 1 kilogram arasında değişmektedir. Ekildikten sonra yaklaşık 45 ila 65 gün arasında hasat edilebilecek büyüklüğe ulaşmaktadır. Turpgiller familyasındaki diğer sebzeler gibi alabaş da bedenin iyot emilimini azaltabilmektedir.

 

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

sebze, alabaş sebzesi, alabaş sebzesinin faydaları, turpgiller, turpgillerin faydaları, hangi sebzede protein var, hangi sebzede vitamin bulunur, hangi sebzede ne vitamini var