Akasya Nedir? Akasya zayıflatır mı?

Akasya, yüzyıllardır ilaçlarda, pişirme maddelerinde, aletlerde ve ağaç işlerinde kullanılmaktadır. Mısırlılar ve Avustralya’nın aborjin kabileleri kadar eski uygarlıklarda uzun bir tarihi var. Bu krallıklar ve kabileler, tatlıları hemoroidleri tedavi etmeye kadar, şaşırtıcı derecede çeşitli şekillerde akasya kullandılar. Keşfedilen ilk tür, 1700’lerde İsveçli bilim adamı Carl Linnaeus tarafından Acacia nilotica adını aldı ve o zamandan beri Akasya cinsine yaklaşık 1000 tür eklendi.

Akasya, hala market raflarında ezilmiş, taşlanmış ve tam formda oturuyor. Akasya ismi, ağaçlar ve çalılar gibi birçok farklı bitki türünü içeren bir bitki türüne atıfta bulunur. Çeşitli uygulamalarda kullanılabilirler. Bugün alabileceğiniz akasya, bu türlerin bir veya daha fazlasından gelebilir. Çoğu zaman, akasya yiyecek veya ilaç olarak Acacia senegal (L.) Willd’dir. Bu tür akasya genellikle sakız formundadır ve etiketlerde ve ambalajda akasya sakızı söylenir.

Akasya Çiçeği diğer bir adı ile salkım çiçeği baklagillerdendir. Bir gölge ve süs ağacıdır. Salkım çiçekleri ve küçük yaprakları vardır. Çiçekleri çok güzel kokar ve bu çiçekler doğal tedavi yöntemlerinde kullanılır.

İçerisinde Asparagin, robinin, tanen, indican, agaciin, metil eteri, indul, benzaldehid, antranil asidi, amigdalin, globulin, fitosterin, stigmasterin bulunan Akasya çiçeğinin bilinen pek çok etkisi vardır. Bunlardan sadece bir kaçı ishali durdurması, mikropları temizlemesi, sakinleştirici özelliğinin olması, karaciğerde üretilen safra üretimini artırması, mide de yaşanan ekşime yanma gibi rahatsızları azaltmasıdır.

Akasya Zayıflatır mı?

Akasya çiçeklerinden elde edilen akasya tozu zayıflatır mı diye merak ediyorsanız, lütfen okumaya devam edin.

Akasya tozu, safra üretimi artırabilir. Safra, yağları yağ damlacıkları haline dönüşür ve bu yağlar diğer gıdaların aksine suda erimez ve kana karışmaz. Bu yüzden yağların önce bir işlem geçirmesi gerekir bundan dolayı karaciğerde sentez edilen safra yağları gıdalardan ayırarak yağ parçacığı haline getirir ve sindirilebilecek hale getirir. Akasya, safra üretimini destekleyerek vücuda yağ yakıcı olarak destek sağlayabilir. Zayıflamak için sindirim sisteminin düzgün çalışması gerekir ve bu konuda akasya size yardımcı olabilecektir.

İnsanlar genellikle bu besin elementlerini kilo kaybına bağlarlar, çünkü bunlar genellikle farklı lif formlarıdır. Lifler, dışkıyı toplayabilir ve dolgunluğu ve aşırı yemeyi azaltabilecek tokluk hissini artırabilir.

Akasya çiçeğinin diğer bir özelliği ise Glucomannan etkisinde lifleri olmasıdır. Bu lifler, sindirimi kolaylaştırır, yenildiğinde ise mideyi uzun süre tok tutar, yemek yeme isteğini azaltır ve diyetinin bozma ihtimalinizi düşürür. Bu yüzden mesela zayıflamak için karar verdiğinizde e zorlandığınız nokta yemek yeme isteğini bastıramıyor olmak ise akasya tozu bu konuda size fayda sağlayabilir.

Bu makale bilgilendirme amacı ile yazılmıştır

Akasya Tozu ilaç değil, TAKVİYE EDİCİ GIDADIR!

Bize Bu Kelimeleri Kullanarak Ulaştınız: akasya tozu, akasya tozu 20 günlük kür, akasya tozu nedir, akasya tozu ne işe yarar, akasya ağacı, akasya tozu kullanımı, akasya tozu nasıl kullanılır, akasya tozu içeriği, akasya tozu içindekiler, akasya tozu sipariş, akasya tozu nasıl sipariş verebilirim

Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği: 01.10.1985 tarihli ve 5777 sayılı Aktarlar, Baharatçılar ve benzeri dükkanlar hakkında genelge ile Aktar ve Baharatçılara ilişkin açılış ve denetim işlemleri ile adı geçen yerlerde belirli koşullar altında Bitki ve Drogların satılabilmesine izin verilirmiştir. Bu genelge ile satılması mahzurlu ve tehlikeli olan maddelerde belirtilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu:
Geleneksel Tıbbi Ürünler ve Gıda Takviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bilgilendirmesinde: “Dünyanın pek çok ülkesinde Bitkisel ürünlerin “Fitoterapi” adı altında Sağlık alanında kullanıldığı bilinmektedir. “Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” tüm ince ayrıntıları ve detayları düşünülerek hazırlanıp vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak bir çerçevede uygulamaktayız.”

Satışa sunulan (Bitkisel ve Gıda Takviyesi mahiyetindeki vb.) ürünler ile alakalı olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuGeleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği” ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili kanunlarında yayımlanan yasa gereği Bitkisel Ürünlerin Bitkisel drogların Gıda Takviyesi vb. ürünlerin Tanıtım ve Reklamlarında Endikasyon Belirten, Hastalıkları Rahatsızlıkları Tedavi eden Hastalığı iyileştirdiği gibi yazıların ve Sağlık Beyanlarının bulunması yasaklandığından dolayı Ürünler ile ilgili bu kısımda Ürün Markası, Ürün Adı, Ürünün İlgili Bakanlık İzin ve Belge Numarası, Ürünün İçeriği, Ürünün Kullanımı, Ürünün Muhafaza Şartları ve Uyarı mahiyetindeki üretici bilgilendirmeleri bulunacaktır.