A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur, Faydaları Nelerdir

A vitamini yağda çözülen vitaminlerden biridir ve karaciğerde depolanmaktadır.  A vitamini göz, cilt ve solunum için kilit rolü oynar. Vücudumuz mineral ve vitamin üretemediğinde, dışarıdan besin yoluyla alınması gerekmektedir. Ancak günümüzde besinlerin üzerinde yapılan gdo, ısıl işlem, kimyasal dondurma işlemleri nedeniyle besinler oldukça fazla vitamin kaybına uğramaktadır. Bu sebeple taze ve günlük ürünler alarak, vitamin ihtiyacımızın altında kalmamaya özen göstermeliyiz.

Kuzu ciğeri, havuç, tereyağı, süt, peynir, biftek, yumurta ve yeşil sebzelerde bulunur. Bu besinleri tüketirken yağ kullanmamaya özen göstermeniz a vitamini alımınızı arttıracaktır. Örneğin, havucu yağda kızartarak yiyorsanız maalesef  havucun içindeki tüm vitaminler kızartma yağının içinde çözülmüştür ve ne sizin ihtiyacınız olan vitamini ne de havuçta bulunan a vitamine ulaşabilirsiniz. A vitaminin faydaları

A vitamini, gece görmemizi sağlayan göz pigmentlerinin oluşumuna katılır. Cilt, mukoza ve kemik büyümesi sağlığında  rol oynar. Burun, boğaz ve solunum yolları enfeksiyonlarına karşı korumada yardımcıdır. İdrar yolları enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.

A vitamini eksikliği durumunda cilt problemleri, solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı hassasiyet başlar. Eksiklik arttıkça görme bozuklukları görülür, gece körlüğü oluşur ve hatta körlük görülebilir. A vitamini eksikliği günümüzde hala önemli bir sorundur. Her yıl 1 milyon çocuktan dörtte biri a vitamini eksikliği nedeniyle kör olmaktadır.

A vitamini eksikliği öncelikle yağ emilimi problemi yaşayanlarda görülebilir. Bu grubun dışında, vejetaryenler özellikle katı vejetaryenler, hamile kadınlar, yakında ateşli hastalık geçirmiş olanlar, yağ emilimini güçleştiren ilaçlar kullananlarda A vitamini eksikliği görülür.  A vitaminin eksikliğinde, a vitamini içeren besinler bolca tüketilerek ve multi-vitamin desteği alınarak klinik semptomlar durdurulabilir.